Реджеп Тайип Ердоган се присъедини към новата турска социална мрежа

0
Турският президент цитира поет и пита "Готови ли сте?" в платформата, която вече има над милион потребители
Турският президент цитира поет и пита "Готови ли сте?" в платформата, която вече има над милион потребители Снимка: АА

Турският президент цитира поет и пита "Готови ли сте?" в платформата, която вече има над милион потребители

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган официално се присъедини към новата социална мрежа NEXT Sosyal, като сподели първата си публикация в понеделник. В поста си той цитира откъс от поемата на турския поет Ердем Баязит "Скоро денят ще се изгрее" с думите: "Между бетонните стени разцъфна цвете", след което написа "Готови ли сте?", съобщи турската новинарска агенция Анадолу.

Президентът допълни публикацията си с хаштага "Започваме" и емотикони на турското знаме, земята и ракета, според TRT Global. Постът на Ердоган се появи в момент, когато турската социална платформа NEXT Sosyal надмина един милион потребители и достигна върха на класациите в мобилните приложения.

Развитие на "домашна" платформа

NEXT Sosyal, известна още като Next Teknofest Sosyal, бе представена като първата "домашна социална медийна платформа" на Турция. Тя бе разработена от Фондация "Т3 – Турски технологичен отбор" в сътрудничество с компанията за военни дронове "Байкар" и бе пусната официално на 23 юли 2025 година.

Платформата се промотира като "чиста и сигурна" алтернатива на глобалните социални мрежи. Тя включва интегриран модел на изкуствен интелект, наречен "Т3 ИИ", който според създателите ѝ може да засича дезинформация и да осигурява достоверна комуникация между потребителите.

Противоречия около автентичността

Въпреки представянето като изцяло турска разработка, платформата предизвика критики след разкритията, че използва кода на немската open-source платформа Mastodon. Според международни наблюдатели, NEXT Sosyal не спазва лицензионните условия на Mastodon, които изискват публично споделяне на модифицирания код.

Селчук Байрактар, председател на управителния съвет на "Байкар" и зет на президент Ердоган, стои зад разработката на платформата. Компанията му е известна с производството на военни дронове, които са използвани в конфликти в различни части на света.

Бърз ръст и институционална подкрепа

След пускането си преди месец, NEXT Sosyal се изкачи до върха на класацията в Apple App Store в категория "Социални мрежи", изпреварвайки глобални платформи като Facebook и Telegram. Платформата привлече вниманието с безплатното си използване и липсата на персонализирани алгоритми за определяне на съдържанието.

Няколко турски министерства и държавни институции вече поддържат официални профили в NEXT Sosял. Според критици, това е част от по-широка стратегия на управляващата партия да насочи турските потребители към местни дигитални платформи, далеч от международните социални мрежи, където опозиционните гласове са по-активни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари