Ръководителят на ансамбъл "Добруджа": Българският фолклор е изключително харесван от японците

1
Японски танцьори овладяват сложните добруджански танци с впечатляваща прецизност
Японски танцьори овладяват сложните добруджански танци с впечатляваща прецизност Снимка: БТА

Японски танцьори овладяват сложните добруджански танци с впечатляваща прецизност

Българският фолклор е изключително харесван от японците, които танцуват добруджански танци еднакво добре като българите. Това сподели пред БТА Стоян Господинов, директор на Общински културен институт "Добрич" и главен художествен ръководител на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа".

"Оказа се, че Добруджа е доста интересна етнографска област за тях. Японците танцуват техните танци леко приседнали надолу, а това е наша характерна особеност. Добруджанецът е свързан със земята и е силно приседнал надолу от колене и кръст", разказа Господинов.

Приятелството между ансамбъл "Добруджа" и японските почитатели на българския фолклор започва през 1981 година, когато Ириса Наото и Широ Ишизака присъстват на концерт на ансамбъла в Кюстендил. Впечатлени от представянето, те пожелават да посетят Добрич, за да изучават добруджански фолклорни танци и впоследствие да ги пресъздадат в Япония.

След тази среща се ражда идеята за създаване на японския ансамбъл "Кога". През годините японските приятели на българския фолклор редовно посещават България, водейки със себе си много групи. Те проявяват интерес към всеки елемент от българския фолклор – от произхода на всяко движение до начина, по който се ражда музиката.

Уникален японски подход към българския фолклор

Стоян Господинов отбелязва изключителния подход на японците към изучаването на добруджанските танци: "При тях не повтаряш повече от три пъти, показваш и след това те сами, съсредоточавайки се върху това, което си показал, искат да го пресъздадат. Когато го направят, започват да търсят детайлите, особеностите, за да го направят идеално".

Симбиозата между японците, изучаващи и обичащи българския фолклор, и ансамбъл "Добруджа" продължава и до днес. Японските изпълнители участват в концерти на ПФА "Добруджа" и, според Господинов, танцуват "с нас еднакво добре".

Попитан с какво бихме могли да представим регион Добрич пред света, Господинов отговаря, че с гордост това може да бъде добруджанският фолклор. Той е убеден, че българските танци, песни и музика биха били представени на високо ниво в Япония, където има силен интерес към тях.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари