Правителството забрави за държавните магазини
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Обещаната държавна намеса в цените на храните остава на хартия
Ентусиазмът на управляващите да наложат таван на цените на хранителните стоки изглежда се е изпарил напълно. Правителството мълчи за създаването на обещаното държавно предприятие, което трябваше да развие верига магазини за евтини български храни с надценка до 10%.
Разпоредбата за учредяване на държавното предприятие, което да е 100% собственост на Министерството на земеделието и храните, бе гласувана в закона за държавния бюджет за 2025 г., влязъл в сила от 1 април. Според законовите изисквания кабинетът имаше едномесечен срок да предприеме необходимите действия за учредяването и функционирането на дружеството.
Едномесечният срок вече изтече, но няма никаква информация какво се случва със създаването на търговското дружество, за което в бюджета са заделени 10 милиона лева.
Предложението за създаване на държавна верига от магазини с евтини хранителни стоки беше внесено изненадващо от ДПС - Ново начало при гласуването на бюджета. Лидерът на формацията Делян Пеевски лично лансира идеята, че за тази цел могат да бъдат използвани офисите на "Български пощи" в цялата страна.
През април депутатът от ДБ Ивайло Мирчев отправи запитване към министъра на земеделието Георги Тахов за локациите на бъдещите държавни хранителни магазини. В запитването си той постави въпроса дали 10-те милиона лева ще са достатъчни за преустройство на пощенските станции, така че да отговарят на санитарно-хигиенните изисквания и да разполагат с необходимите складови площи.
Министър Тахов не даде конкретни отговори, но увери, че ведомството му ще спази законоустановените срокове и ще представи стратегия за реализиране на търговското дружество. Досега обаче темата не е повдигана отново, въпреки че срокът изтече в края на април.
Финансовият министър Теменужка Петкова също избягва да коментира напредъка по проекта. Единственият ѝ досегашен коментар беше, че законът не уточнява пощенските станции да се превръщат в магазини и предстои да се разработи концепция за формата, в който ще функционира държавното дружество.
От конкретни отговори се въздържа и министърът на икономиката Петър Дилов. При запитване от депутати той обясни, че идеята за държавни магазини за български хранителни продукти е гласувана без предварително допитване до Европейската комисия дали не противоречи на европейските правила за държавна помощ.
Паралелно се бави и друга инициатива - представянето на спорния законопроект за таван на търговските надценки на основни хранителни стоки в търговските вериги. Въпреки че в началото на март министър Тахов обяви, че проектът на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни е готов, досега не е публикуван официален текст.
След критични становища от страна на търговските вериги, асоциациите на месопреработвателите, хлебарите, мелничарите, производителите на олио и други браншови организации, министърът даде проекта за оценка от експерти на БАН.
Тези дни Тахов информира, че оценката за въздействието на предложения законопроект ще бъде готова скоро, след което ще започне междуведомствено съгласуване и обществено обсъждане. "До месец-месец и половина ще бъде представен в МС", заяви министърът.
Според досегашните изявления на агроминистъра, в проекта се предвиждат различни тавани на надценките по веригата - за фермери, изкупвачи, преработватели и търговци. Ще бъдат регулирани 22 групи хранителни продукти, включително млечни продукти, месо, яйца, мед и сезонни плодове и зеленчуци. Предвижда се и задължение търговските вериги да осигурят минимум 50% българска продукция от тези стоки, както и ограничение при промоциите - цените да не се намаляват с повече от 25%.