Пожарът над Илинденци се разраства, включват хеликоптер в гасенето
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Огънят обхвана над 200 декара гора
Голям горски пожар продължава да бушува над село Илинденци в община Струмяни. По данни на властите пламъците са обхванали над 200 декара територия, включваща предимно борова гора, сухи треви и храсти.
По последна информация, разпространена от Българската национална телевизия, към момента няма опасност за населеното място, но борбата с огъня продължава вече повече от денонощие. Няколко противопожарни екипа, заедно с горски служители, са работили без прекъсване през нощта, за да ограничат разпространението на пожара.
Ситуацията остава усложнена от високите температури в района. Според метеорологичните прогнози, екстремната жега допълнително затруднява действията на огнеборците. В опит да бъде овладян фронтът на огъня в източна посока към Пирин, днес се очаква в гасителните действия да се включи и хеликоптер.
„Всеки момент хеликоптер ще се включи в гасенето на големия пожар над село Илинденци, така че да можем в източната част, посока Пирин, да го овладеем,“ съобщи Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи, в ефира на БНТ. Той подчерта, че хората на терен полагат сериозни усилия за ограничаване на стихията. „Дано днес да успеем да го загасим,“ добави Николов.
В подкрепа на огнеборците днес се очаква да бъде използван и булдозер, който ще разчисти ивица с цел ограничаване на пожара. Усилията са насочени към локализиране на огъня до обедните часове.
През последното денонощие в страната са възникнали 205 пожара, като борбата с огнената стихия в община Струмяни остава основен приоритет за противопожарните служби.





















