Пожарът край Илинденци се разрасна на нов фронт
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Периметърът на пламъците се е разширил на север
Ситуацията с големия горски пожар над село Илинденци, община Струмяни, продължава да се влошава. Огънят, подпомаган от силния вятър през изминалата нощ, се е разраснал в северна посока и вече достига територии в община Кресна.
По последна информация от кризисния щаб, разположен в района, фронтът на пожара се е върнал към местата, които бяха засегнати вчера, налагайки преместване на щаба заради непосредствена опасност. Активни огнища на горене са установени в няколко зони, което прави овладяването на стихията изключително трудно.
Засега няма пряка опасност за населените места, но хиляди декари гори са обхванати от огъня. Очаква се днес броят на противопожарните екипи да бъде удвоен, достигайки около 200 души. Освен наземни сили, ще се включат и четири хеликоптера – два от Военновъздушните сили и още два по механизма на Европейския съюз за гражданска защита.
От Министерството на вътрешните работи съобщават, че към усилията за овладяване на бедствието се присъединяват и военни подразделения. Надеждите на огнеборците са времето да се подобри и силният вятър да отслабне, за да могат екипите да задържат огъня и да ограничат нови разпространения.
Пожарът е един от най-сериозните в региона за последните години, а местните власти апелират жителите на близките села да бъдат подготвени за евентуални инструкции за евакуация, ако ситуацията се влоши допълнително.
Службите за защита на населението работят денонощно, а жителите на Илинденци и околните населени места следят с тревога развоя на събитията. Обстановката остава динамична и изключително сложна.





















