Поставиха първите детски ваксини срещу Ковид-19
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

В областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново бяха поставени първите ваксини срещу Covid-19 на деца от 5 до 11-годишна възраст
10 деца бяха записани за ваксина в имунизационния кабинет на болницата, посочи БНР.
Сред първите ваксинирани срещу Covid-19 беше 11-годишният Теодор:
„Аз лично мисля, че трябва да се ваксинираме всички, за да се предпазим от вируса“.
Майката Невена Петкова посочи, че не се е колебала да ваксинира сина си:
„Тази сутрин се обадих на телефона, запазих си час и ми казаха да дойда между 14 и 15 часа. Лесно беше“.
Флаконите с детската ваксина са различни от тези за възрастните. След разтваряне и дозиране на детето се поставят 0,2 милилитра от ваксината. Преди имунизацията децата минават обстоен преглед от педиатър. Д-р Дарина Игнатова поясни:
„Измерване на температура, преглеждане на гърло, бял дроб. След това при установяване на липса на заболяване правим първа доза от ваксината“.
Възможните реакции след ваксинацията са както при другите детски имунизации, поясни педиатърката. Втората доза е след 21 дни.
























Тревата в квартал „Чародейка“ избуя над 1,20 метра
Николай Нанков: Шишков подписа договорите за мантинелите
Областният управител на Русе проведе първия си приемен ден
Нов парк променя облика на квартал „Дружба“
Жена е с опасност за живота след инцидент на булевард...