Полша гласува за президент
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Рафал Тшасковски и Карол Навроцки са фаворитите за поста
Полша гласува днес за нов президент в избори, които могат съществено да променят баланса на силите в страната. Вотът е особено важен за управлението на премиера Доналд Туск, тъй като победата на подкрепения от неговата партия кандидат би премахнала последното препятствие пред обещаните реформи.
От повече от година Туск оглавява широка коалиция от противници на предишното консервативно управление на партия "Право и справедливост" (ПиС). Основните обещани промени в правосъдието, икономиката и човешките права обаче са възпрепятствани от правото на вето на настоящия държавен глава Анджей Дуда, който е от ПиС и не може да се кандидатира за трети мандат.
Социологическите проучвания показват, че най-вероятно никой кандидат няма да получи над 50% подкрепа на първия тур, което означава, че ще има балотаж на 1 юни между двамата, получили най-много гласове. Според актуалните данни, кметът на Варшава Рафал Тшасковски от Гражданската платформа на Туск води в сондажите с около 32% подкрепа.
На второ място е историкът Карол Навроцки, подкрепен от опозиционната партия ПиС, с близо 28% подкрепа. Трети е крайнодесният кандидат Славомир Менцен с около 11%, който е особено популярен сред младите избиратели.
Президентските правомощия – ключ към реформите
Въпреки че Полша е парламентарна република, президентът има значителни правомощия. Той е върховен главнокомандващ на въоръжените сили, определя основните насоки на външната политика и има правото да налага вето върху законите, което може да бъде преодоляно само с квалифицирано мнозинство.
От встъпването на Туск в длъжност в края на 2023 г., президентът Дуда блокира ключови реформи, насочени към възстановяване на независимостта на съдебната система и поправяне на отношенията с Европейския съюз. Без правото на вето на президента, управляващата коалиция би могла да осъществи напълно програмата си.
Геополитическото значение на изборите
Изборите в Полша придобиват допълнителна тежест заради международната ситуация. Като държава, граничеща с Украйна, Беларус и руската ексклавия Калининград, Полша е ключов фронтов съюзник в НАТО и логистичен хъб за военна помощ за Украйна.
И двамата водещи кандидати подкрепят военното ангажиране на САЩ в Европа, но имат различни виждания за външната политика. Тшасковски акцентира върху задълбочаването на връзките с Европейския съюз, докато Навроцки е по-скептичен към Брюксел и подкрепя националистическа програма.
„Начинът, по който предстоящият избор в Полша се представя от двете страни, е като такъв между общото разбиране за европейска модерност и традиционната национална култура," коментира за БНР полският социолог Ян Сова.
Според журналистката Малгожата Кулбачевска, ключова роля за втория тур ще има електоратът на третия най-популярен кандидат - крайнодесния милиардер Славомир Менцен: „Позициите на Менцен вече повлияха на кампаниите на двамата фаворити. През последните седмици Тшасковски държа много антиимигрантски речи, докато Навроцки изглежда изоставя социално-патриотичната реторика на "Право и справедливост"."
Окончателните резултати от първия тур се очаква да бъдат обявени от Националната избирателна комисия на Полша в понеделник.