Площите засегнати от пожари тази година надминаха миналогодишните
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

България все още няма специализирана летателна техника, въпреки парламентарното решение от 2024 година
България е в средата на пожароопасния сезон, а засегнатите територии са около 20 хиляди хектара или 200 хиляди декара. За сравнение - за целия сезон миналата година са били около 17 хиляди хектара, обясни "Нели Дончева, ръководител на програма 'Гори' на WWF България", цитирана от БНР.
Страната ни разполага с три военни хеликоптера, адаптирани за гасене на горски пожари, с капацитет около тон и половина вода. Специализираните летателни средства за гасене на горски пожари обаче носят много повече количество вода - около 8-9-10 тона, което би било много по-ефективно.
Проблемът с достъпността до огнищата
"Голяма част от пожарите, които възникват в България се случват в непристъпни територии. Също така тези пожари, които са върхови и интензивни, за да може да бъдат ограничени, потушени е необходимо да имаме специализирана летателна техника, която бързо да стигне до мястото, където гори пожарът", посочи експертът.
При използването на малко количество течност от порядъка на тон и половина-два, тя дори не стига до горящата повърхност, споделят горските служители и колегите, които на терен гасят пожари.
Парламентарното решение остава неизпълнено
Нуждата от специализирана летателна техника излиза на повърхността, когато горят много територии, но после темата се забравя, напомни Нели Дончева. Тя подчерта, че още миналата година има решение на Народното събрание, което посочва, че Министерският съвет е задължен да купи специализирана летателна техника за гасене на пожари.
Петицията на WWF България до премиера Росен Желязков настоява Министерският съвет незабавно да пристъпи към изпълнение на решението на Народното събрание от 2024 година за закупуване на специализирана летателна техника за гасене на пожари от въздуха.
Мнения от пострадалите населени места
Пожар в село Раковица, община Макреш, в началото на юли унищожи жилищни и стопански постройки. В разстояние на пет дни след големия пожар възникна още един, който обаче бързо е потушен. "Ако имаме летателна техника за гасене на пожари по-бързо биха го изгасили и не би допуснали на такива големи пространства да има поражения", заяви кметът Николай Ненчев.
Илиан Иванов е кметски наместник на село Полетковци в община Кула, където също имаше пожар през юли. Силен вятър прехвърли огъня на 30-40 метра. "Конкретно в случая не би помогнало, всичко стана за 5 минути... Ако ще да е имало космическа ракета, не би спасило работата", смята той.
Тревожна статистика
Пожарите през първата половина на 2025 година са повече от същия период на миналата година, отчетоха от видинската пожарна. Горските пожари стават все повече и все по-големи, унищожават дома на стотици диви животни и винаги взимат жертви.
За да помогне за справяне с пожарите и на животните в беда, WWF провежда дарителска кампания, с която да набере средства за оборудване на доброволци огнеборци и за спасяване на пострадали диви животни.
"Ако ние разполагаме със специализирана техника за гасене на пожари ще може да се съкрати времето за реакция и това ще бъде от полза за всички", допълни Нели Дончева.






















