Пенсионерите обвиниха властта в защита на банкови лобита

3
Новият график за пенсиите остава блокиран до септември
Новият график за пенсиите остава блокиран до септември

Пенсионерските съюзи искат незабавно да влезе в сила изплащането на пенсиите преди 7-мо чисто

Българската федерация на пенсионерските съюзи и организации излезе с остро становище срещу решението на правителството да отложи въвеждането на новия механизъм за изплащане на пенсиите. Възрастните хора трябваше да получават парите си още в петък, ако 7-о число от месеца се пада в събота или неделя, като мярката беше договорена да влезе в сила от 7 юни 2026 година. Вместо това обаче кабинетът отсрочи промяната за септември, което предизвика сериозен обществен отзвук и обвинения в обслужване на финансови интереси.

Предистория на договореното решение

От организацията припомнят, че промяната в графика е резултат от дълги преговори и постигнат консенсус с предходното ръководство на социалното министерство. Пенсионерите настояват поетите ангажименти да бъдат спазени без увъртания.

"След три официални срещи на ръководството на Федерацията со социалните министри Борислав Гуцанов и д-р Хасан Адемов, на които поставихме този въпрос, нашето справедливо искане бе прието. По време на последната среща министър Адемов подкрепи искането ни пенсиите да се изплащат още в петък, когато началната дата на изплащането се пада в неработен ден", се посочва в официалната позиция на съюза.

Банкови лобита срещу най-уязвимите

Според представителите на федерацията, решението на новото правителство да отложи прилагането на правилото с цели три месеца е взето без убедителни аргументи и без каквото и да е обществено обсъждане. Възрастните хора виждат в това действие явен опит да се защитят капиталите на търговските банки за сметка на техния гръб.

"За нас е очевидно, че зад това отлагане стоят интересите на банковите институции, а не интересите на българските пенсионери. Недопустимо е възрастните хора да бъдат лишавани дори за два дни от своите законно изработени средства, за да се защитават нечии финансови интереси", заявяват категорично от организацията.

Оттам допълват, че при непрекъснато растящите цени на храните, лекарствата и комуналните услуги, забавянето на плащанията дори с 48 часа поставя много хора в безизходица и невъзможност да купят жизненоважни медикаменти.

Искания за незабавни действия

Пенсионерските съюзи настояват за незабавен обратен завой в политиката на кабинета и декларират готовност да отстояват правата си докрай. Основните искания на организацията са три:

  • Незабавно прилагане на договореното правило за изплащане в петък, когато 7-о число е през уикенда;

  • Стриктно спазване на вече поетите държавни ангажименти към възрастните хора;

  • Провеждане на социална политика в интерес на гражданите, а не под натиска на финансови структури.

От федерацията са категорични, че няма да останат безучастни и ще използват всички законни средства, за да защитят достойнството на българските пенсионери.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Жена се свързва с починалия си съпруг чрез спиритически сеанс:

- Кольо, там по-добре ли си, отколкото тука с мене?

- Хиляда пъти по-добре.

- Ами, да. Раят си е рай.

- Какъв рай, ма? В деветия кръг на ада съм.

Нови коментари