Първи сняг в Румъния

0
Румънските планини побеляха неочаквано в края на лятото
Румънските планини побеляха неочаквано в края на лятото

Румънските планини побеляха неочаквано в края на лятото

Необичайни кадри от заснежените върхове на планината Родна в Румъния предизвикаха истинска сензация в социалните мрежи вчера, когато туристи споделиха видеа от зимния пейзаж насред август. Снежинките, покрили връх Пиетросул на над 2000 метра надморска височина, бързо привлякоха вниманието на хиляди потребители, които не можаха да повярват, че лятото внезапно се е превърнало в зима.

"Видеото направи впечатление на всички ни в групата за планинарство. Не очаквахме да видим сняг през август", сподели една от туристките, заснела необичайното явление. Кадрите, публикувани в социалните платформи, само за часове събраха хиляди споделяния и коментари от изненадани румънци и българи.

Най-студеното августовско утро за последните години регистрира рекордно ниски температури в цяла Румъния. В Миеркуря Чук термометрите паднаха до минус 1 градус по Целзий рано в понеделник сутрин, докато в планинските райони на Марамуреш и Трансилвания беше отчетена температура от минус 1,7 градуса - стойност, близка до месечния рекорд.

Планините посрещнаха туристите със зимна приказка

Връх Пиетросул Родней, издигащ се на 2303 метра в Националния парк "Планините Родна", се превърна в неочаквана атракция за туристите. Втората по големина защитена територия в Румъния с площ от над 47 000 хектара предложи на посетителите си контрастна гледка - снежна покривка върху все още зелената лятна растителност.

Специалистите от Националната метеорологична служба на Румъния обясниха, че подобни епизоди, макар и редки, не са напълно необичайни за високите части на румънските планини. "Когато студени въздушни маси от север се срещнат с влагата в атмосферата, дори в разгара на лятото могат да се появят снеговалежи на голяма надморска височина", заявиха от службата.

От минус до плюс 35 градуса за седмица

Парадоксално, но метеоролозите прогнозират рязка промяна в посока затопляне още от утре. Не се изключва до края на седмицата температурите отново да достигнат 33-35 градуса по Целзий, особено в областите Банат и Кришана, както и в южните части на Олтения и Мунтения.

В понеделник максималните температури в страната не надвишаваха 28 градуса, а сутрините бяха необичайно хладни за сезона, особено в северните и централните райони. Освен в Миеркуря Чук, минусови температури бяха регистрирани и в Обършия Лотрулуй, Пояна Стампей, Стъна де Вале и връх Ому.

Припомняне за юлския сняг в Словения

Румънският случай не е единствен за това лято в Европа. През юли студен фронт, преминал през Словения, също донесе сняг и покри повечето планински върхове в страната, припомнят метеоролозите. Климатичните аномалии стават все по-чести в последните години, предупреждават експертите.

Междувременно видеокадрите от заснежените румънски планини продължават да събират популярност в социалните мрежи, като много потребители споделят впечатленията си от рядкото природно явление и иронизират рязката смяна на сезоните "за една нощ".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари