Отпразнуваха Бабинден по стар стил в община Ценово
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Кметове и баби спазиха ритуала в Караманово и Долна Студена, нарекоха за здраве и плодовитост
Жителите на селата Караманово и Долна Студена отбелязаха един от най-почитаните женски празници – Бабинден, по стар стил през изминалите почивни дни. Традиционните чествания в община Ценово събраха млади и възрастни, за да отдадат почит на акушерките, медицинските специалисти и възрастните жени, помагали при ражданията в миналото.
В двете населени места празникът започна с официални поздрави от представителите на местната власт. Кметът на с. Караманово Бисер Блажев и кметът на с. Долна Студена Николай Николов уважиха тържествата, като изразиха признателност към ролята на жената в семейството и общността.
Ритуално поливане и наричания
Централно място в програмата зае възстановката на автентичния обичай за Бабинден. Спазена бе традицията за ритуалното измиване на ръцете на "бабата акушерка". Младите жени поляха вода със сапун и дариха възрастните жени с пешкир в знак на уважение.
По време на обичая бяха изречени и традиционните благословии за плодовитост. "Колко капки вода паднат, толкова бебета да се родят през годината", нарекоха участничките в ритуала, спазвайки фолклорната символика на празника.
Почит към медиците и майките
Организаторите обърнаха специално внимание на съвременните медицински лица, работещи в селата, като им благодариха за грижите към новородените и родилките. Връчени бяха и подаръци на майките, които са се сдобили с деца през изминалата година, макар точният брой на новородените да не бе уточнен в съобщението.
Поздравителен адрес бе изпратен и от кмета на Община Ценово, който акцентира върху значението на приемствеността между поколенията.
След официалната част празникът продължи с фолклорна програма и тематични конкурси, сред които "Мисис най-весела баба" и "Най-сръчната баба", които внесоха настроение сред присъстващите в пълните зали на местните културни институции.



























