Отбелязваме Деня на железничаря

2
Изборът на ден за празника е свързан с исторически факт
Изборът на ден за празника е свързан с исторически факт Снимка: БДЖ

Изборът на ден за празника е свързан с исторически факт

Традицията за честване на професионалния празник на железопътните работници в България датира от средата на миналия век. Изборът на деня, в който се отбелязва този празник, е свързан с важен исторически момент. През началото на август 1888 г. железопътната линия "Цариброд - София - Белово" е открита за международни превози. Същевременно, държавата откупува и линията "Русе - Варна" и започва нейната експлоатация, като така се учредяват Българските държавни железници (БДЖ).

Историята на българската железница е изпълнена с постижения, предизвикателства и трудни моменти. В основата на тези успехи стоят хората, които отдават най-доброто от себе си за развитието на железопътния транспорт. Днешните български държавни железници помнят с признателност всички знайни и незнайни железопътни работници, които със своя принос са дали тласък на железницата да върви напред.

Професионализъм и признателност

И днес има примери за отлично изпълнение на служебния дълг и достойно отстояване на престижа на железничарската професия. От началото на 2024 г. до настоящия момент, за проявен висок професионализъм, бдителност и навременни действия, са наградени редица локомотивни машинисти, работници по ремонта в локомотивните депа, служители на превозни бригади в пътнически влакове и служители по експлоатация на товарните превози.

Управленският екип на БДЖ благодари на всички бивши и настоящи служители от дружествата в системата на холдинга за всеотдайността и професионализма при изпълняване на служебните им задължения, за решителността при справянето с предизвикателствата и готовността за работа в полза на обществото. Тези качества са за пример и правят железничарската професия достойна за уважение.

Признание и благодарности

Независимо от трудностите и проблемите, всеки достоен железничар е отдал своя личен принос и усилия за развитието на железницата като надежден, удобен и екологичен транспорт на пътници и товари. По повод днешния празник, ръководството на БДЖ поднася своите благопожелания към всички български железничари за здраве, професионална удовлетвореност и лично щастие.

През 2024 г., когато цяла Европа стимулира развитието на железопътния транспорт като най-екологичен, има увереността, че и занапред ще продължи съвместната работа за подобряване на качеството на предоставяните услуги и модернизирането на железопътния транспорт в България. Железопътният транспорт е не само важен за икономиката и обществото, но и за опазването на околната среда, като предлага устойчив и екологичен начин на придвижване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Какво се празнува!?
    БДЖ е история. Вече в железницата на България има и други превозвачи - частници, като Българска железопътна компания, Булмаркет и др. ЛВЗ също е история. Създаде се частно предприятие Експрес Сервиз за поддръжка и ремонт подвижния жп състав. Българи, румънци германци и австрийци са на пазара в България -11 частни и 2 държавни дружества возят по релсите в България. През 2014 г. ликвидираха дори железопътната полиция, охраняваща българската железница.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари