От София до Русе за 45 минути: Спомен за вътрешните полети

9
През 80-те години във вътрешността на България можеше да се лети до 7 летища
През 80-те години във вътрешността на България можеше да се лети до 7 летища

През 80-те години във вътрешността на България можеше да се лети до 7 летища

България е имала изключително развита мрежа за вътрешни въздушни съобщения до 1990 година, когато БГА „Балкан" е обслужвала редовни целогодишни самолетни линии до седем български града - Варна, Бургас, Силистра, Търговище, Русе, Горна Оряховица и Видин. В различни периоди са се изпълнявали и полети от София до Стара Загора, Пловдив и Плевен, както и от Горна Оряховица до морските ни градове.

Гъстата вътрешна самолетна мрежа в България се обяснява основно с планинския релеф на страната и липсата на скоростни автомобилни пътища по онова време. Преди изграждането на съвременните магистрали, пътуването от София до Варна със съветските автомобили е отнемало поне 8-10 часа, а до Видин, въпреки че е на едва 211 километра от столицата, с автомобил или влак се е пътувало около 5 часа.

Вътрешните полети - цени и дестинации

През 80-те години на миналия век цените на самолетните билети са били следните:

  • СофияВарна: 22 лева
  • СофияБургас: 20 лева
  • София – Силистра: 22 лева
  • София – Търговище: 16 лева
  • София – Русе: 16 лева
  • София – Горна Оряховица: 12 лева
  • София – Видин: 11 лева

За сравнение влаковият билет втора класа СофияВарна с редовна цена е струвал 10.50 лева. Въпреки че тези цени изглеждат ниски, трябва да се има предвид, че обичайната начална заплата на висшист по това време се е движела между 150 и 200 лева. За едно тричленно семейство, пътуващо със самолет до морето, разходите са възлизали на около 120 лева за отиване и връщане, което е било значителна сума спрямо тогавашните доходи.

Как се купуваха билети в докомпютърната ера

Купуването на самолетен билет през онези години е било цяло приключение. Бюрото на БГА „Балкан" за вътрешни линии е било разположено на софийската улица „Софийска комуна" 10 (днешната улица „Княз Александър"). Пред вратата на бюрото от ранна сутрин са се извивали опашки. Вътре на отделни гишета са се продавали билетите за различните направления, като информацията за полетите е била изписвана на хартиен лист.

Всеки пътник е бил записван в специална тетрадка под пореден номер и е получавал ръчно написан билет от служителката. За бързина, често имената на градовете са били съкращавани: София – „Сф", Варна – „Вн", Бургас – „Бс", Видин – „Вд" и т.н. Загубването или забравянето на хартиения билет е създавало сериозни проблеми – без този документ просто не е било възможно да се лети.

Интересна особеност е била и невъзможността да се закупи билет и за обратния полет от София. Пристигналият в който и да е град със самолет често е трябвало веднага да отиде в местното бюро на „Балкан", за да си осигури билет за връщане. Затова въвеждането на видеорезервационната система „Габриел" е било посрещнато с голям ентусиазъм.

Самолети и продължителност на полетите

През лятото до Варна и Бургас е имало над 20 полета дневно с различни типове самолети, с които БГА „Балкан" е разполагал. Най-предпочитани са били по-големите и бързи машини като „Ту-154" и „Ту-134", но при липса на места, пътниците са се съгласявали да летят и с „Ан-24". По тези линии са летели също „Ил-18" и „Як-40".

Продължителността на полетите е била приблизително следната:

  • СофияВарна с „Ту-154": 35 минути
  • СофияВарна с „Ту-134": 40 минути
  • СофияВарна с „Ил-18": 50 минути
  • СофияВарна с „Як-40": 45 минути
  • СофияВарна с „Ан-24": 1 час и 15 минути

До другите градове времетраенето е било: от София до Видин – 35 минути, до Русе – 45 минути, до Горна Оряховица – 40 минути, до Силистра – 1 час и 10 минути, до Търговище – 50 минути.

Честота на полетите и актуална ситуация

До Видин целогодишно са се поддържали два полета дневно, до Горна Оряховица и Русе – по три полета, до Търговище (обслужващо и Шумен, и Разград) – между 3 полета през зимата и 5-6 през лятото, до Силистра – 2 полета.

Днес ситуацията е коренно различна – летищата в Русе, Видин, Горна Оряховица, Силистра и Търговище не обслужват редовни пътнически полети, а България вече не разполага с развита мрежа за вътрешни въздушни съобщения.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    3
    До 2
    Може да е бил с метлата на Баба Яга...
  • 4
    2
    до 1
    Летял си в сънищата си. От Русе имаше граждански полети само до София и обратно.
  • -9
    1
    Русенец
    Некадърниций, не говорете пожарник арско свински глупости! Летял съм 76- та до Хасково с требване и допла щане! Кацах на унищоженото летище Узунджово! А от Русе до София 80- та самолетът закъсня два часа! И в два та случая с АН 24! Със западните авто мобили много народ пристига бързо в гробищата май!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари