Нова държавна верига "Магазин за хората" ще предлага храни с минимална надценка
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 8

Министър Георги Тахов представи проект за магазини с достъпни цени
Министерството на земеделието и храните работи по учредяването на мрежа "Магазин за хората" ЕАД, която ще предлага основни храни и стоки от първа необходимост на справедливи цени. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на блиц-контрол в ресорната Комисия по земеделието, храните и горите в Народното събрание.
"Стремежът ни е да покажем, че е възможна социално-ориентирана търговия с грижа за малките населени места и уязвимите слоеве на обществото ни", подчерта Тахов.
В момента се финализират учредителните документи – устав, наименование, адрес и предмет на дейност на публичното предприятие, както и проекти на Постановление и Решение на Министерски съвет.
Създаването на едноличното акционерно дружество със 100% собственост на Министерството на земеделието и храните е възложено със Закона за държавния бюджет за 2025 г. За това са предвидени 10 млн. лева начален капитал. Целта е изграждането на магазинна мрежа с български стоки и продукти от първа необходимост с минимална надценка, която няма да надвишава 10%.
Търговията ще се осъществява в партньорство с обектите на кооперативните организации от Централния кооперативен съюз. ЦКС разполага с над 500 магазина под марката КООП и широка мрежа на територията на цялата страна, включително стационарни и мобилни обекти.
Министър Тахов допълни, че в момента се подготвя и списъчен състав на стоките, които ще се предлагат в "Магазин за хората". Споразумението с ЦКС ще бъде подготвено така, че да достигне до максимален брой целеви групи потребители за този вид социално-ориентирана търговия.
"Ние нямаме за цел да конкурираме съществуващите търговски вериги, а да улесним достъпа до продукти от първа необходимост за гражданите, които нямат в близост до населените си места възможност за продоволствено обезпечаване", обясни Тахов.
За визуалната идентичност на мрежата, Министерството на земеделието и храните ще обяви конкурс за изготвяне на лого, като за участие ще бъдат поканени ученици от Художествената гимназия в София.



















