Николай Денков: В споразумението с Украйна няма финансови ангажименти

0
Бившият премиер отхвърли твърденията за заплаха към България от страна на Иран
Бившият премиер отхвърли твърденията за заплаха към България от страна на Иран Снимка: Bulgaria ON AIR

Бившият премиер отхвърли твърденията за заплаха към България от страна на Иран

В подписаното между България и Украйна 10-годишно споразумение за сигурност липсват конкретни финансови ангажименти от страна на държавата. Това обяви кандидатът за народен представител от коалицията ПП-ДБ Николай Денков в интервю за Bulgaria ON AIR. По думите му, документът представлява по-скоро рамково споразумение за намерения, от което България може да извлече сериозни ползи за своята транспортна инфраструктура и отбранителни способности.

Легитимността на служебния кабинет

Денков коментира и политическата обстановка у нас преди предстоящите избори, като защити категорично позицията на настоящия служебен министър-председател Андрей Гюров, назначен от президента Илияна Йотова през февруари. "Поредната лъжа, в която се твърди, че в становището се поставя под въпрос дали е легитимен Гюров. Има дело в Европейския съд и само то може да покаже дали има проблем", заяви бившият редовен премиер.

Той отхвърли и спекулациите за външни заплахи към страната ни на фона на геополитическото напрежение в Близкия изток, подчертавайки, че България поддържа нормални дипломатически отношения с Иран и не участва в никакви дейности, свързани с атаките там.

Уроци от украинската армия

Относно историческото споразумение за сигурност, подписано преди дни в Киев, Денков изтъкна, че Украйна ще споделя с България технологии и безценен опит, придобити по време на реалните военни действия. "Всеобщото мнение е, че това е една от най-добрите армии в света, ако не и най-добрата спрямо своя размер", посочи той. Според него страната ни има какво да научи, за да модернизира собствената си отбрана.

Като ключова точка в документа бе посочена и съвместната работа по разминирането на Черно море – задължително условие за възстановяване на търговията и безопасните морски маршрути след края на войната, както и бъдещото българско участие във възстановяването на Украйна.

Целите в следващия парламент

Като основни приоритети пред ПП-ДБ в следващото Народно събрание Николай Денков очерта постигането на консенсус около няколко критични законопроекта. Сред тях са незабавното отстраняване на изпълняващия функциите главен прокурор, както и свалянето на държавната охрана на лидерите на ГЕРБ и ДПС. "Няма основание Бойко Борисов и Делян Пеевски да имат охрана", категоричен бе той.

Денков подчерта, че коалицията няма да подкрепи ГЕРБ по темата за добив на шистов газ и ще се води единствено от националния интерес. Според него той се уповава на два стълба – максимално развита отбрана чрез взаимодействие с партньорите и задържане на конфликта възможно най-далеч от българските граници.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -2
    11
    ето го и споразумението
    https://www.24chasa.bg/Media/2026/04/01/08e4280b-6a48-4052-be96-d6bb6b4785e7.pdf
  • -2
    10
    не бе, учудения
    юнак гюро е подписал със зеления договор за арендоване на голф игрище! Зеления ще играе, юнак гюро ще гони топките!
  • 1
    9
    Учуден
    До 8 А кой прецени характера на подписания от Гюров договор, че "имат политически или военен характер" ?! Това олигофрените от сектата "иZраждане" ли ... Не ставай смешен, това е най простата и дебилна част от поселението на територията България ... Само им погледни лидерите, погледни им функционерите - мариян-тъпото, милен-психото, тези ли прецениха какъв договор е подписал г-н Гюров ...
  • -1
    8
    конституция
    Чл. 85 Ал.1.Народното събрание ратифицира и денонсира със закон международните договори, които: т.1. имат политически или военен характер Толкова за този международен договор.
  • -1
    7
    Мухахахахаха
    К'ви са тези глупости "които изискват изменения в Конституцията" , какви 5 лева ... opssss €5 бе лешпер ?! Това внушение/дефекация/ е възможно само на некадърен "капацитет" от калибъра на "плешивата Златка". p.s. Не прави опити да се занимаваш с юридически дейности, определено не ти се отдават! За нормалните хора нека разясня: Тълкувателно решение № 20 от 23 декември 1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. е един от основополагащите актове на Конституционния съд (КС) на България. То е от ключово значение за разбирането на баланса между властите в една парламентарна република. Накратко, решението дава задължително тълкуване на чл. 105 от Конституцията, като изяснява правомощията на Министерския съвет и отношението му към Народното събрание. Конституционният съд постановява няколко фундаментални принципа: Ръководна роля на Министерския съвет: Правителството осъществява вътрешната и външната политика на държавата в съответствие с Конституцията и законите. То не е просто „изпълнител“ на волята на парламента, а самостоятелен орган с оперативна самостоятелност. Парламентарен контрол: КС подчертава, че Народното събрание упражнява контрол върху дейността на Министерския съвет, но този контрол не може да изземва неговите функции. Парламентът не може да дава директни оперативни разпореждания на правителството как точно да изпълнява политиката си. Принципът на разделение на властите: Решението изяснява, че трите власти (законодателна, изпълнителна и съдебна) са независими. Народното събрание не стои над Министерския съвет в йерархичен смисъл; те са в сложна система от „взаимодействия, възпиране и баланс“.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, хайде на площада! Има калайджийски пазар за булки.

- Не, сине. Това са абитуриентки.

Нови коментари