Недостиг на спасители преди сезона на Северното Черноморие
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Концесионери търсят кадри за обезпечаване на плажовете, част от общините остават без охрана
Все по-усилено се търсят спасители за предстоящия летен сезон за Северното Черноморие, но желаещите все още не са достатъчни за запълване на всички необходими позиции. Попълването на бройките не е лесна задача, тъй като професията изисква специфична квалификация и умения.
Във Варна и прилежащите курорти броят на водните гардове вече е осигурен, но не такава е ситуацията в няколко от по-малките общини в областта, чиито плажни ивици засега остават без охрана.
Дни преди старта на лятото плажовете във Варна вече очакват първите туристи, а спасителните постове вече са в готовност. "Главното ядро от хора са налице. Не всичко отваря наведнъж от 1 юни. Мисля, че основните служители са в готовност, както всяка година, да започнат с нови сили след дълга почивка през зимата", коментира концесионерът Дирон Ръсовски.
И тази година обаче намирането на подходящи кандидати никак не е било лесно. Секторът се сблъсква с редица предизвикателства при привличането на кадри.
"Като във всяка сфера на икономиката на България няма вече достатъчно кадри. Тази сфера не може да бъде запълнена с работници от чужбина, тъй като не им се признават документите от БЧК. И затова сме принудени да работим с това, което е налице, дори и някои хора над средна възраст, пенсионери. Но за сметка на това има и млади, които се надявам лека полека да запълнят тези ниши", каза Дирон Ръсовски.
Сред младите попълнения е Теодор, който за първа година ще бъде спасител на плажа. Той вече е разбрал кое е най-важното в професията.
"Екипната работа е важна - да се съдейства с колеги, които са на други постове, в случай на някакъв инцидент. Да знаеш по какъв начин бързо да реагираш и по най-добрия начин да запазиш своя живот и живота на този, който е в опасност в морето", обяснява Теодор Михов.
И докато във Варна и прилежащите курорти вече всичко е готово за сезона, то за някои плажове в областта все още се търсят спасители. Областната управа е предприела стъпки за осигуряване на водно-спасителна дейност на неохраняемите плажове.
"За неохраняемите плажове, които със заповед на министъра на туризма към настоящата година са 25. Започваме с една комисия, която се определя с моя заповед, за да можем от всички тези 25 плажа да определим кои ще бъдат охранявани за летния сезон. Прави се едно проучване на база на посещаемостта. Вземат се различни критерии - за предходната година брой посетители. Съответно се изисква информация от кметовете на общини и е взето решение 9 от плажовете да бъдат включени в предмета на обществената поръчка", обясни Андриана Андреева, областен управител на Варна.
Според концесионерите има редица трудности, които отказват потенциалните кандидати за спасители.
"Някои хора не искат да стоят по цял ден на 35 градуса на слънце, да се разправят с други невъзпитани туристи или с хора, употребили алкохол или други опиати. Разправиите не са малко, а пък отговорностите са много големи. За сметка на това нямат никакви права", заяви Дирон Ръсовски.
Експертите посочват, че много завършили курсовете за спасители предпочитат работата по басейните, тъй като условията там са по-предвидими и контролирани. Въпреки това надеждите са до началото на лятото всички плажове в областта да бъдат обезпечени.
"Изтича подаването на офертите на 2 юни. Надявам се да имаме кандидати вече и юни месец да можем да осигурим водно спасяване", обясни Андриана Андреева.
Областната управа е обявила обществена поръчка за осигуряване на водноспасителна дейност през 2025 г. на 9 неохраняеми морски плажа на територията на четири общини от област Варна. Срокът за подаване на оферти е до 2 юни, а стойността на един спасителен пост за три месеца възлиза на 30 хиляди лева според актуална справка от БЧК.