Най-старото училище в Русе отпразнува 188 години

0

СУ „Христо Ботев“ събра ученици, учители и официални гости за отбелязването на своя празник

Най-старото русенско училище „Христо Ботев“, което е пряк наследник на Първа мъжка гимназия, отбеляза 188 години от своето създаване. Годишнината бе чествана с празничния концерт спектакъл „Духът на българина“, който съчета театрални етюди, музика и танцови изпълнения. Инициативата послужи и като своеобразно отбелязване на 148 години от Освобождението на България.

В поздравителен адрес до директора на училището Марина Петкова, областният управител на Русе Орлин Пенков акцентира върху ключовата роля на образованието. „Вярвам, че истинската сила на една държава не е само в институциите, а в хората, образованието, културата и в свободния дух на обществото. Духът на българина винаги е бил дух на просвещение, стремеж към знание, смелост да се отстояват принципи и ценности“, написа Орлин Пенков.

Той допълни, че именно младите хора са тези, които ще изградят една модерна европейска държава чрез своя начин на мислене и активно гражданско участие.

Театрален и музикален прочит на историята

В основата на спектакъла „Духът на българина“ залегнаха мотиви от едноименната книга на писателя и възпитаник на гимназията Светозар Димитров, по-известен с псевдонима Змей Горянин. Чрез изкуството на сцената учениците проследиха съхраняването на българската идентичност през различните исторически епохи.

Програмата предложи богат избор от изпълнения, сред които рецитали на класически произведения като „Аз съм българче“ и „Хубава си, моя горо“. В концерта се включиха Тамбурашкият оркестър към Общинския детски център за култура и изкуство под ръководството на д-р Наталия Константинова, вокалните групи „Ботевски звездички“ и „Ботевски звезди“, училищният фолклорен състав, както и танцова формация „Стар денс“ при Народно читалище „Христо Ботев 1908“ – Русе. Своя принос към програмата дадоха и състави от Общинския младежки дом.

Международно участие и наградени таланти

Кулминация на вечерта бе награждаването на отличилите се ученици в традиционния конкурс „Ботев в ХХІ век“. Финалните акорди на празника обединиха всички присъстващи в залата за общо изпълнение на емблематичната песен „Моя страна, моя България“.

Събитието бе уважено от редица представители на местната власт и институциите, сред които кметът на община Русе Пенчо Милков, заместник-кметът Енчо Енчев, представителят на Регионалното управление на образованието Росица Николаева и проф. Юлия Дончева от Русенския университет „Ангел Кънчев“.

Празникът придоби и международен характер благодарение на участието на представители от побратименото училище "Colegiul Național Ion Maiorescu" от румънския град Гюргево. Техните музикални изпълнения допринесоха за утвърждаването на приятелството и културния обмен между двата съседни дунавски града.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Хиро Онода
    КметЯ и оная от РУО-то ,какво общо имат с учението!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

На опашката:

- Извинете, може ли да мина най отпред да попитам нещо?

- Какво ще питаш бе келеш, това е банкомат...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари