МВР: Не е имало необходимост от задействане на BG-ALERT днес
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Някои потребители на Android телефони може да са получили автоматични известия чрез сензорите на устройствата си
Силно земетресение, регистрирано днес около обяд в района на Истанбул, Турция, е било усетено в някои райони на България, предимно в източната част на страната. От компетентните органи съобщиха, че националната система за предупреждение на населението BG-ALERT не е била активирана във връзка с този случай.
"Системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението се задейства в случаи на опасни събития (бедствия, извънредни ситуации и други представляващи заплаха за живота, здравето или имуществото) само след разпореждане от съответните компетентни органи", се посочва в официалното съобщение.
До момента няма данни за нанесени щети на територията на България вследствие на земния трус.
Автоматични известия на Android устройства
Интересен факт е, че някои потребители на мобилни устройства с операционна система Android може да са получили известия за земетресението. Това се дължи на услугата Android Earthquake Alerts (Сигнали за земетресения), която е разработена да предупреждава потребителите в реално време.
За разлика от BG-ALERT, която се активира само след разпореждане от компетентните органи, Android Earthquake Alerts използва вградените сензори в телефоните на потребителите, измерващи вибрации и скорост. По този начин мобилното устройство функционира като миниатюрна сеизмична станция, която подава данни и става част от свързана мрежа за споделяне на тази информация.
Системата може да предупреди потребителите както по време на земетресението, така и в кратък времеви интервал преди да започне самият трус. Извън територията на САЩ услугата разчита единствено на данните, събрани от устройствата на потребителите, което я прави напълно независима от официалните системи за предупреждение.























