Мощите на Свети Георги пристигат близо до Русе

0
Историческата реликва напуска Атон за първи път
Историческата реликва напуска Атон за първи път Видео: Одигитрия / Facebook

Историческата реликва напуска Атон за първи път

Честната глава на свети великомъченик Георги Победоносец напуска за първи път пределите на Света гора, за да бъде изложена за поклонение в съседна Румъния. Уникалното събитие ще се състои в манастира „Пантократор“ в Драганещ-Влашка, който се намира на едва 54 километра от Русе.

Безпрецедентно гостуване

Делегация от Атон, водена лично от архимандрит Алексий, ще достави духовната ценност на 22 април. Светинята ще бъде посрещната на летище "Отопени" в Букурещ, след което ще отпътува към Телеорманския окръг. За да могат всички вярващи да се поклонят пред реликвата, храмът ще остане отворен денонощно през цялата седмица на гостуването.

Според православното предание Свети Георги е известен като "бърз помощник", а християните търсят от него изцеление от тежки болести и духовна закрила.

Свети Георги е известен като защитник и покровител на румънската армия, но трябва да знаете, че той не е просто военен символ, а е модел за икономия на спасението чрез саможертва. Той е светец, познат в целия християнски свят и особено почитан в Румъния, заяви административният викарий Серафим Бачу пред официалния сайт на румънската патриаршия "Basilica.ro".

Исторически шанс за жените

Гостуването на светинята извън пределите на гръцката обител "Ксенофонт" има огромно значение, тъй като достъпът на жени до Атон е абсолютно забранен. Събитието в съседна Румъния дава безпрецедентна възможност на хиляди християнки да се докоснат до раклата с Честната глава.

Близостта на Драганещ-Влашка предизвиква огромен интерес сред миряните в Северна България. С благословението на Русенския митрополит Наум вече се организират специализирани групи за пътуване на вярващи от града и региона.

Духовното наследство

Манастирът "Ксенофонт" е основан в края на X век и е посветен изцяло на Свети Георги Победоносец. Именно там в специална златна ракла се съхранява Честната му глава, смятана за най-голямото съкровище на светата обител.

От своя страна, приемащият манастир "Пантократор", осветен през 2012 година, е утвърден поклоннически център. В него се пазят и мощите на Света Мария Магдалена, известна в християнските традиции като "апостол на апостолите".

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Любовницата се облича, оправя си косата пред огледалото и пита мъжа:

– И жена ти също ли е красива!?

– Не, същата като теб е!

Нови коментари