Миницунами в Босфора след силното земетресение край Истанбул
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Проф. Емил Ботев: Няма опасност от силни земетресения у нас въпреки труса в Истанбул
Мощно земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер разтърси вчера Истанбул и околните региони, като трусът беше усетен в голяма част от България, включително и в Русе.
Епицентърът на земетресението е бил в Мраморно море край бреговете на град Силиври. Трусът е предизвикал миницунами в Босфора и е бил последван от над 40 вторични труса, най-силните от които с магнитуд 4,4 и 4,9.
Според известния български сеизмолог проф. Емил Ботев това земетресение може да действа като своеобразен "отдушник" на напрежението, натрупано в Мраморноморския разлом.
"Този трус е в екваторията на Мраморно море, под Мраморноморския разлом, чието продължение на изток е до Истанбул. Сегашното земетресение може би замества дългоочакваното катастрофално с магнитуд, по-голям от 7,5, в предстоящо близко бъдеще," обясни проф. Ботев, цитиран от "24 часа".
Експертът успокои, че това земетресение е достатъчно далеч от България и не би повлияло пряко на сеизмичната активност у нас. Движенията по разломите на наша територия са значително по-слаби - само 1-2 милиметра годишно, докато по анадолския разломен линиамент те достигат над 20 милиметра годишно.
"След като веднъж са се освободили всички големи натрупани напрежения, много по-вероятно е у нас в близко бъдеще да няма катастрофално силно земетресение," категоричен е проф. Ботев.
Сеизмичната активност на българска територия в момента е много слаба, което може да се проследи и на картата на сайта на Националния институт по геофизика, геодезия и география.
В Турция обаче над 150 души са били ранени в Истанбул, предимно докато са скачали от високо, обзети от паника. За щастие, няма данни за жертви.
Трусът е бил усетен в множество български градове, включително София, Бургас, Благоевград, Шумен, Русе, Свиленград, Ямбол, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Кърджали, Варна, Пловдив, Плевен, Видин, Разград и Нова Загора.
Особено силно е било люшкането във високите етажи на столичния квартал "Зона Б-5", както и в Царево, където очевидци съобщават в социалните мрежи: "Ужас, три пъти се разклати доста силно", "Цялото легло се разлюля".
Намирайки се близо до разлома на Северен Анадол, който минава на само 20 километра от града, Истанбул остава уязвим за силни земетресения. Само през 2023 година Турция беше опустошена от земетресение с магнитуд 7,8, което уби повече от 50 000 души и разруши десетки хиляди сгради в Източна Турция и Сирия.
Докладвай този коментар за нередност
×ДА НЕ СЕ: Косят от ВИЛАЕТА с името БУЛГАРИСТАН!