Министрите и депутатите са най-голямото бедствие у нас!

9
Хората в горящото село Воден се евакуираха сами
Хората в горящото село Воден се евакуираха сами Снимка: БГНЕС

Управляващите забъркаха каша с помощите за пострадалите от пожарите

Страшно почти колкото пожарите, едно паралелно бедствие съпътства трудното лято, което ни сполетя - пиар пушилката с върволицата от министри, обещаващи на промоция каква ли не подкрепа от държавата за пострадалите, отбелязва Диляна Димитрова във вестник СЕГА.

В общата шумотевица хората с унищожени домове първо чуват, че помощи ще има за всички, а после разбират, че за всяка помощ има условия. Това подклажда недоволство, което се гаси с прогресиращо хаотични усилия от властите. Колкото по-близо сме до избори, толкова по-висок е градусът на тези усилия. А колкото по-висок е градусът, толкова по-вредни в общ план се оказват действията

След шокиращите кадри от ямболското село Воден правителството и парламентът се втурнаха да компенсират първоначалното лошо впечатление, че действията на властите закъсняха. Единодушно се обещаваше, че всички пострадали ще получат помощ, за да се върнат максимално бързо към предишния си начин на живот.

Такива универсални помощи обаче у нас всъщност няма.

Всяка помощ е обвързана с условия.

Еднократната помощ до 1578 лв. за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности се отпуска след преценка на имотното и доходното състояние на пострадалото семейство. При тази преценка се взема предвид дали унищоженият имот е единствен и основен, или е ваканционен и допълнителен, потвърдиха за "Сега" от Агенцията за социално подпомагане.

Другата помощ - до 2500 лв. от фонд "Социална закрила" на социалното министерство, се отпуска целево за оборудване и обзавеждане на пострадалото жилище. Миналата година условията за помощта бяха облекчени - отпускат се независимо от дохода и броя на жилищата. Остана обаче условието жилището да е законно построено, да се обитава законно от хората в него и те да живеят там постоянно.

Третата помощ - от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, се отпуска за възстановяване на жилища, засегнати от бедствие, но само ако жилищата са законно построени и единствени.

Условията почти всеки път се превръщат в източник на огромно недоволство у пострадалите, щом веднъж разберат, че щедрите обещания не се отнасят за тях. Но при всяко ново бедствие урокът от предходното е забравен и поредната група управляващи се втурва да обещава наред, оставяйки след себе си социалните работници да се оправят както намерят за добре.

Така тръгнаха нещата и при последните пожари. "За всички пострадали при пожарите у нас ще бъде осигурена помощ. Те ще получат предвидените по закон социални помощи", увери служебният премиер Димитър Главчев, въпреки че това са две взаимно изключващи се твърдения. Дали защото идват избори обаче или защото всички по много въздействащ начин видяха, че властите три дни спаха, докато пожарът поглъщаше Воден, след това нещата предприеха неочакван развой.

Първо беше направено изключение за изгорелите къщи в пловдивското село Отец Паисиево. Там ставаше дума за вили на хора, които живеят постоянно в Пловдив. Още на място те бяха изключени от правилата, за да получат по 1578 лв. социална помощ. След това по разпореждане на парламента, който тези дни е във вихъра си да приема решение след решение за пожарите, правителството прие специална програма за компенсиране на разходите на хората, пострадали от пожари.

В програмата се набива на очи, че тя е предназначена единствено за пострадалите през юни-юли 2024 г. Само те ще могат да бъдат настанени в хотели и почивни бази по реда на Програмата за хуманитарно подпомагане на хора от Украйна. И само те ще имат право на безусловна помощ от 1578 лв.

Това решение повдига множество въпроси. Защо само за пострадали от пожарите? Защо само за пожарите от юни-юли? Какво ще правим с пожарите през август? А с градушките? Ами ако идващият септември, за всеобщ ужас, е същият като миналогодишния и има наводнения? Няма ли да има хотели и за наводнените? Всеки път ли ще приемаме по няколко парламентарни решения и министерски програми, за да се окаже непосредствена помощ на хора с изгорели/разнебитени/наводнени къщи? Всеки път ли първо ще вбесяваме пострадалите с фургони, а после ще ги пращаме на хотел? Тогава защо въобще ни е закон за социалното подпомагане, устройствени правилници, комисии и т.н.?

За лош късмет на служебното правителство, програмата за пострадалите от пожарите съвпадна с растящото недоволство на пострадалите от градушките и това още повече подчерта неравноправното третиране на едните и другите. При пострадалите от проливните дъждове и градушките отказите са почти колкото одобрените заявления. От 577 кандидатствали за помощ в общините Велико Търново, Горна Оряховица, Провадия, Нова Загора, Омуртаг, Казанлък, Силистра, Тутракан и Тетевен, 304 заявления са одобрени, а 273 са отхвърлени, показват данни на Агенцията за социално подпомагане, предоставени на "Сега". Причините са точно тези, които бяха изключени за другите - собствениците имат възможност сами да възстановят щетите, жилището не е основно за семейството (има и екзотични случаи, в които пострадалият имот не е на заявителя, или въобще не е пострадал). При пожарите помощ са поискали 35 семейства. Отказите са седем - пак поради това, че пострадалото жилище не е основно за семейството или защото то може само да възстанови щетите. После обаче влиза в сила решението за безусловната помощ и върнатите заявления са одобрени. На 1 август социалните работници събират още 21 заявления в три села в община Болярово - Воден, Крайново и Горска поляна.

Да изгори къщата ти не е същото като да се пробие покривът ти, но подходът в подпомагането следва да се подчинява на общи правила - подкрепата не е индулгенция за властите, нито подарък. Тя трябва да зависи от нуждите и възможностите. Настаняването в хотели и почивни бази не би следвало да чака специална "програма", а да е първа възможност за всички пострадали, независимо от какво бедствие и кога. И когато ситуацията налага спешни действия, те също трябва да се подчиняват на елементарни принципи. А не, както е сега, едни пострадали да могат да съберат и застраховка, и дарение, и 1578 лв. от държавата, а други да се гонят до девето коляно да доказват, че не могат да се справят сами.

Както много пъти е ставало дума, единственият правилен начин на действие в такива ситуации са превенцията и застраховането. За превенция е отчайващо да говорим - тези дни пожар направиха даже военните по време на учение и кметство със селски празник и заря. Дебатът за слабата култура на застраховане (а и на превенция) пък следва сезонния ритъм на бедствията - политиците се сещат за това само като послепис на някой пожар или наводнение. На този фон всяко безусловно раздаване на пари прави застраховането за смях - защо ни е то, щом възстановяването зависи единствено от това колко гузна е властта и колко видимо недоволството на пострадалите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    5
    Politici
    При бедствия,политиците са първи при хората да си правят пиар!!! Докато ги снимат телевизиите,те обещават как ще дарят,как ще помогнат на всички безусловно и т.н. Когато обаче си тръгнат,действителността е съвсем друга! Разни безкрайни институции,/които всеки ден се роят и администрацията се увеличава ,но добовената стойност е нула/, започват да гърчат хората и в крайна сметка те не получават нищо!!! След като в годините,тези хора са плащали данъци на държавата,сега държавата трябва да им помогне!!! Когато ти вземат парите,не те питат,дали имота е законен или незаконен,но когато трябва да ти дадат някой лев,започват великите мъки!!! Това не е държава!
  • 8
    4
    ...
    Само аз ли виждам тумба цигани на снимката ? Лошо няма, само да знаят, какво означава думата евакуация. Току виж спретнат кючек насред пушилката.
  • 3
    3
    Шок и Ужас.
    "Такива универсални помощи обаче у нас всъщност няма. Всяка помощ е обвързана с условия." - така е, защото само се краде!
  • 7
    2
    Да, прекалено много
    Закъсняха . Нямаше своевременни адекватни мерки. После ужасени се "втурнаха" да помагат, т е. да си вършат работата. Не се обърнаха още в началото към други държави на помощ, чак след като вече имаше невъзвратими щети. Главчев се яви по тъмно във Воден, защото не знаеше какво да каже на хората. А и те искат, искат си своето. Наобещаваха им какво ли не, само, за да се отърват от проблемите. Все пак "Обещанието не е като даването" гласи народна мъдрост .
  • 13
    1
    Еееее
    На следващите избори тичайте да гласувате за тях!!!!!!!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари