Михаела Доцова открива балкански парламентарен форум в София
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

България предава парламентарното председателство на Румъния
Председателят на Народното събрание Михаела Доцова открива днес в София 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Международното събитие отбелязва официалния край на едногодишното ротационно председателство на страната ни и съвпада с тридесетата годишнина от създаването на регионалния политически форум.
Акценти на софийския форум
Основната тема на тазгодишната пленарна сесия е насочена към "Интерпарламентарен диалог, укрепване на добросъседството и на европейската перспектива на региона". По време на мащабните разговори в столицата се предвижда народните представители от държавите членки да приемат официалните доклади и резолюции на трите общи комисии на асамблеята. Очаква се в края на заседанията делегатите да излязат и с обща заключителна декларация за бъдещото развитие на регионалните връзки.
Три десетилетия сътрудничество
Настоящата среща в София има и силно символичен характер за страните на Балканите. През 2026 година се навършват точно 30 години от приемането през далечната 1996 година на историческата Софийска декларация за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите, която постави официалните основи за създаването на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.
Ротация на лидерството
С провеждането на заседанията в българската столица официално приключва и ангажиментът на страната ни начело на международната организация. България ръководеше успешно парламентарното измерение на регионалния процес в периода от 1 юли 2025 година до 30 юни 2026 година. В рамките на финалната процедура председателят на Народното събрание Михаела Доцова ще предаде официално ротационното председателство за следващата една година на парламента на Румъния.























