Майката на пребитото дете от Видин: Синът ми няма спомен за случилото се

1
Граждани излязоха на протест пред прокуратурата, агресорът остава под полицейска закрила
Граждани излязоха на протест пред прокуратурата, агресорът остава под полицейска закрила Видео: БНТ

Граждани излязоха на протест пред прокуратурата, агресорът остава под полицейска закрила

Пострадалото 12-годишно момче от Видин се възстановява в болница "Света Петка" след жестокия побой от 13-годишен връстник, но няма спомен за случилото се. Това съобщи майката на детето Илияна Ципоркова в интервю за БНТ.

"Към момента синът ми е настанен в болница 'Света Петка' в града и е добре. Има порезна рана на лявата буза и всъщност възстановява се след изпадането в безсъзнание. Правят му вливания", заяви майката на пострадалото момче.

Инцидентът се случи на 22 юни около 18:00 часа на стълбите до заведение в централната част на Видин. 13-годишният нападател нанесе юмручен удар в лицето на 12-годишното момче, което изпадна в безсъзнание и получи разкъсно-контузна рана.

Протест пред прокуратурата

Случаят предизвика възмущение сред жителите на Видин, които днес излязоха на протест пред Районната прокуратура в града. Граждани изразиха своето недоволство от нарастващото насилие между деца и поискаха адекватни мерки от институциите.

"Тук сме, за да бъдем съпричастни с детето, което е пострадало", каза протестиращият Цветан Лазаров.

"Разстроени сме. Това не може да се случва в днешно време. Искаме да се спрат тези неща и да не се повтарят с някое от нашите деца", допълни Елица Атанасова.

Подозрения за режисиран клип

Майката на пострадалото дете изрази подозрения, че видеозаписът от побоя може да е бил планиран предварително. Според нея незначителен конфликт между децата е отключил агресията, но настоява да се изясни кой е заснел видеото.

"Самият клип изглежда е режисиран и някой е започнал да снима някакъв спор, в който се очаква някакво наказание или за да бъде качен след това в социалните мрежи", коментира Илияна Ципоркова.

Работа със специалисти

Агресорът е добре познат в Детската педагогическа стая във Видин и се води на отчет за хулигански прояви и физическа агресия. Момчето е с диагноза "лека умствена изостаналост и значително нарушение на поведението" според решение на ТЕЛК и от март е настанено в кризисен център във Видин.

"Включен е в една специализирана програма за умения за разпознаване и управление на гнева. Ние сме кризисен център и тази услуга е от отворен тип. Не сме затвор и не ограничаваме децата от външния свят", обясни Валентина Тодорова, директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства.

Проблем от национално значение

Директорът на социалните услуги подчерта, че подобни случаи в страната не са изолирани и призова за комплексно решение на проблема.

"И е много важно на национално ниво да бъде обхваната проблематиката на тези деца. Към момента в България няма специализирана социална услуга за деца в конфликт със закона", коментира Валентина Тодорова.

13-годишният агресор остава под 48-часова полицейска закрила. Ако бъде признат за виновен, може да бъде преместен в социално-педагогически интернат.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    dgd
    Под 14 години - 1во никой съдия няма да го прати в "интернат". 2ро никой психиатър няма да го освидетелства до 18 годишна възраст. Траеш си и ядеш бой.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари