Лаура Кьовеши отхвърли още един български прокурор

3
Одобрени са Михаела Райдовска и Василен Бенчев, а неодобреният кандидат се предполага, че е Юлиана Христова
Одобрени са Михаела Райдовска и Василен Бенчев, а неодобреният кандидат се предполага, че е Юлиана Христова Снимка: eppo.europa.eu

Одобрени са Михаела Райдовска и Василен Бенчев, а неодобреният кандидат се предполага, че е Юлиана Христова

Още един кандидат за български делегиран прокурор е отхвърлен от колегиума на ръководената от Лаура Кьовеши европейска прокуратура (ЕППО). Това се разбра от пост на ЕППО в Туитър, пише вестник СЕГА.

Двама от последната "порция" предложени от България прокурори обаче са одобрени - Михаела Райдовска и Василен Бенчев, се вижда то документите, качени на сайта на прокуратурата. Така остава неодобреният кандидат да е Юлиана Христова. А броят на българските делегирани прокурори става 8.

Подборът на делегираните прокурори още в началото не тръгна гладко. След първата процедура Колегиумът на Европейската прокуратура одобри само 4 от десетимата номинирани от Висшия съдебен съвет. При втората процедура делегирани европейски прокурори станаха петима. Третата процедура, която се провали заради липса на кандидати, трябваше да запълни десетото място. Последва четвърта процедура за шестима, при която Прокурорската колегия одобри само трима. Предстои да бъде открита пета процедура в опит България да запълни увеличената си на 15 души квота.

Назначението на Райдовска и Бенчев идва, докато назначените по-рано делегирани прокурори системно напускат.

Преди месец вестникът писа за напускането на Елена Попова, която се връща в съда. Месец преди нея напусна и Бойко Калфин, за да стане прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП), след като спечели конкурс там. Ивайло Илиев пък наскоро беше избран за помощник на националния член от България в Агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст).

Делегираните прокурори работят на местна почва по делата от компетентността на европейската прокуратура - за престъпления против финансовите интереси на ЕС като измами, корупция, пране на пари, трансгранични измами с ДДС.

Попова, Калфин и Илиев не са първите делегирани прокурори, който решават да се махнат, преди да изтече 5-годишният им мандат (с право и на нов).

По-рано през м.г. Станислав Стойков също беше готов да напусне европейската прокуратура. Той бе номиниран за член от прокурорската квота на следващия състав на Висшия съдебен съвет, но не получи достатъчно гласове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Ivo
    Права е, изхвърли ги,Некадърни и некомпетентни хора не ти трябват!!!Нашите калинки!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари