Кризата в билкарството удари Русенския регион
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Закриват се пунктове заради липса на работна ръка и ниски изкупни цени
Билкосъбирането, което традиционно е било поминък и източник на доходи за жителите на множество региони в България, през последните години бележи спад. Според данни на РИОСВ – Русе, все по-малко хора проявяват интерес към тази дейност, което води до закриване на пунктове и промяна в структурата на бранша.
През 2024 г. на територията, контролирана от екоинспекцията в Русе, Разград и Силистра, са функционирали общо 69 билкозаготвителни пункта. Показателен за тенденцията е фактът, че през годината е открит само един нов пункт, който по-късно също е бил закрит.
"Забелязва се стабилен отлив от желаещи, които да се занимават с билкарство," отбелязват експертите от РИОСВ – Русе в своя анализ.
Основните причини за това са недостигът на работна ръка и ниските изкупни цени на лечебните растения. Тези фактори принуждават собствениците на пунктове да прекратяват дейността си. В бранша остават предимно по-големите компании, които имат възможност да задържат персонала си и да инвестират в модернизация на съоръженията.
Част от оцелелите фирми в сектора са намерили решение чрез износ на продукцията в чужбина, където търсенето на качествени български билки остава високо.
Контрол и нарушения
През изминалата година експертите от екологичната инспекция са извършили 26 проверки по Закона за лечебните растения, като 6 от тях са били извънредни и са свързани с непредставени справки. Установените нарушения са довели до съставянето на 4 акта за установяване на административни нарушения, последвани от две наказателни постановления и две споразумения.
Нарушенията са основно свързани с неизпълнение на задълженията на билкозаготвителите за подаване на годишни справки за количествата билки, които са изкупили, преработили или реализирали през предходната година.
Специален режим за опазване
За опазване на редки и застрашени видове лечебни растения, Министерството на околната среда и водите ежегодно издава заповед, определяща специален режим на ползване. През 2024 г. на територията на РИОСВ – Русе са събрани 300 кг (сухо тегло) стрък лечебен ранилист от област Русе.
Според експертите, отпуснатите количества за събиране на лечебни растения под специален режим се използват в много малък процент, което е положителен знак за опазването на тези видове в естествената им среда.