Кризата в билкарството удари Русенския регион

0
Закриват се пунктове заради липса на работна ръка и ниски изкупни цени
Закриват се пунктове заради липса на работна ръка и ниски изкупни цени Снимка: Асен Игнатов / Архив

Закриват се пунктове заради липса на работна ръка и ниски изкупни цени

Билкосъбирането, което традиционно е било поминък и източник на доходи за жителите на множество региони в България, през последните години бележи спад. Според данни на РИОСВРусе, все по-малко хора проявяват интерес към тази дейност, което води до закриване на пунктове и промяна в структурата на бранша.

През 2024 г. на територията, контролирана от екоинспекцията в Русе, Разград и Силистра, са функционирали общо 69 билкозаготвителни пункта. Показателен за тенденцията е фактът, че през годината е открит само един нов пункт, който по-късно също е бил закрит.

"Забелязва се стабилен отлив от желаещи, които да се занимават с билкарство," отбелязват експертите от РИОСВРусе в своя анализ.

Основните причини за това са недостигът на работна ръка и ниските изкупни цени на лечебните растения. Тези фактори принуждават собствениците на пунктове да прекратяват дейността си. В бранша остават предимно по-големите компании, които имат възможност да задържат персонала си и да инвестират в модернизация на съоръженията.

Част от оцелелите фирми в сектора са намерили решение чрез износ на продукцията в чужбина, където търсенето на качествени български билки остава високо.

Контрол и нарушения

През изминалата година експертите от екологичната инспекция са извършили 26 проверки по Закона за лечебните растения, като 6 от тях са били извънредни и са свързани с непредставени справки. Установените нарушения са довели до съставянето на 4 акта за установяване на административни нарушения, последвани от две наказателни постановления и две споразумения.

Нарушенията са основно свързани с неизпълнение на задълженията на билкозаготвителите за подаване на годишни справки за количествата билки, които са изкупили, преработили или реализирали през предходната година.

Специален режим за опазване

За опазване на редки и застрашени видове лечебни растения, Министерството на околната среда и водите ежегодно издава заповед, определяща специален режим на ползване. През 2024 г. на територията на РИОСВРусе са събрани 300 кг (сухо тегло) стрък лечебен ранилист от област Русе.

Според експертите, отпуснатите количества за събиране на лечебни растения под специален режим се използват в много малък процент, което е положителен знак за опазването на тези видове в естествената им среда.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари