Красимир Вълчев: Родители, скрийте телефоните

4
МОН готви законови промени за ограничаване на телефоните в училище
МОН готви законови промени за ограничаване на телефоните в училище

МОН готви законови промени за ограничаване на телефоните в училище

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев призова родителите да ограничат използването на телефоните от децата си, като подчерта необходимостта от спешни мерки срещу негативното влияние на дигиталните устройства върху подрастващите.

"Ние не просто трябва да ограничим телефоните в училище, трябва да изкрещим на родителите да им скрият телефоните вкъщи, и толкова по-силно трябва да го кажем, колкото са по-малки децата", заяви министър Вълчев в изказване пред ресорната парламентарна комисия.

Коментарите на просветния министър дойдоха в отговор на въпрос от Десита Петкова от ГЕРБ-СДС относно позицията на Министерството на образованието и науката (МОН) за въвеждане на забрани на мобилни телефони в училищата и евентуални промени в системата за налагане на санкции на учениците.

Предстоящи законови промени

Министър Вълчев посочи, че екипът му планира да предложи промени в Закона за предучилищното и училищното образование до 30 април. "Надявам се да успеем да се вместим в този амбициозен срок. Не е толкова трудно да изготвим промените, колкото да ги обсъдим", обясни той, като подчерта, че всяка законодателна инициатива изисква задълбочено обществено обсъждане.

Научни доказателства за вредата

Според Вълчев съществуват множество изследвания, доказващи негативните ефекти от продължителното взаимодействие с екрани върху детското развитие.

"Страда развитието на когнитивните умения, на комуникативните, на двигателните, води до пристрастяване, страда умението концентрация, развива се т.нар. когнитивна нетърпимост – нещо, което можем да го видим и по нас самите, а много специалисти казват, че концентрацията е умението на XXI век, оттам страдат и резултатите по математика", подчерта министърът.

Той добави, че научните изследвания показват как електронните устройства имат особено негативно влияние върху формирането на мозъка и мозъчната кора в ранна детска възраст.

Парадокс на дигиталното образование

Вълчев обърна внимание на интересен парадокс - докато бъдещето ще изисква дигитални създатели, децата днес развиват предимно умения на дигитални потребители.

"Тук е парадоксът, че ние, ако искаме да подготвим децата за ерата на още по-мащабни дигитални трансформации, трябва да им скрием устройствата", обясни той.

Министърът даде пример с често срещана картина - деца в предучилищна възраст, които родителите оставят да се взират в телефон или таблет, което води до негативно въздействие върху тяхното развитие.

"Трябва да намерим начин да го кажем на всички родители, защото малко или много това уврежда децата", категоричен е Вълчев.

Според него, ограничаването на мобилните телефони в междучасията ще помогне на учениците да се концентрират по-добре за следващия час, да имат време за физическа активност и да излязат навън.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари