Красимир Каракачанов: Кабинетът „Желязков“ подготвя предизборен бюджет
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Според лидера на ВМРО управляващите са готови да сринат държавата за кратковременно политическо оцеляване
Предлаганият бюджет за 2026 година е проинфлационен, а правителството, ДПС и ГЕРБ са готови да сринат държавата в името на кратковременно политическо оцеляване. Това се посочва в позиция на лидера на ВМРО д-р Красимир Каракачанов, разпространена от пресцентъра на партията в петък (07 ноември 2025 година).
Според Каракачанов идеите на "ГЕРБ-БСП-ИТН плюс ДПС-Ново начало" за бюджета са пагубни, като удрят както работещите в реалния сектор, така и предприемачите.
"Същото говореха и миналата година и докараха държавата до прекомерен дефицит, нарастващ дълг и срив в индустриалното производство и земеделието. На практика ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС продължават политиката на Асен Василев – раздуване на разходите, нови и нови дългове," заявява Красимир Каракачанов. Той допълва, че в бюджета на кабинета „Желязков“ липсват фокус, политики и опит за намаляване на административното бреме.
Предизборни разходи
Лидерът на ВМРО изразява мнение, че управляващите се готвят за предсрочни парламентарни избори през първата половина на 2026 година.
"Очевидно се задават парламентарни избори в първата половина на 2026 г. Борисов се издаде – каза, че не искали те да бъдат лошите, искали да бъдат сладички. Йордан Цонев от ДПС пък каза, че реформи можело да има, ако правителството изкарало пълен мандат. А ще изкара ли?" пита Каракачанов.
Критика към данъци и майчинство
В позицията се атакуват конкретни предложения в бюджета. Увеличението на осигуровките с 2% и на максималния осигурителен доход с 400 лева са определени като "наказание" за работещите, което "ще доубие българската икономика" и ще доведе до освобождаване на служители.
Идеята на БСП за увеличение на данък дивидент от 5 на 10% е наречена "смешна и крайно нелепа", като според Каракачанов тя ще намали приходите и ще даде лош знак на предприемачите.
Средствата за втората година майчинство (900 лева на месец) също са обект на критика: "Това е чиста подигравка с родителите и с децата," категоричен е лидерът на ВМРО.
Риск от огромен дълг
Според Красимир Каракачанов, управляващите "панически" се опитват да "крепи кулата от карти" и да раздават пари "на калпак", дори с цената на 10 милиарда евро нов дълг през 2026 година.
"Държавата е на червено и 2026 г. ще я започнем с криза... Ако тези идеи се приемат за бюджет 2026 г., следващата 2027 г. вече ще трябва да ни спасяват, както видяхме в Румъния," посочва още той.
От ВМРО настояват за оттегляне на предложенията и внасяне на балансиран бюджет, като средствата да дойдат от намаляване на разходите за бюрокрация, сливане на агенции и закриване на структури, като дава за пример министерствата на икономиката и на иновациите.





















