Колко опасна е кучешката слюнка?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

600 вида бактерии дебнат в кучешката слюнка
Контактът с кучешката слюнка носи повече рискове, отколкото повечето собственици на домашни любимци осъзнават. Проучвания показват, че кучешката уста съдържа над 600 вида бактерии, които могат да представляват сериозна опасност за човешкото здраве при определени обстоятелства.
Според Марти Бекер кучетата пренасят различни бактерии от контакти с отпадъци. Сравнителните изследвания показват близък брой бактериални видове между човешката уста (около 615) и кучешката (над 600), но съставът и потенциалната опасност се различават значително.
Професор Джон Оксфорд от Queen Mary University, специалист по вирусология, потвърждава наличието на опасни бактерии като E. coli и Salmonella в 40% от изследваните кучешки намордници, според проучване от 2022 година.
Конкретни случаи на заразяване
Особено тревожни са данните от Public Health England, които отчитат 15 потвърдени случая на заразяване с Capnocytophaga canimorsus в Обединеното кралство само през 2024 година. По-сериозното е, че 70% от тези случаи са предизвикани от ухапване или лизане от кучета.
Подобен е и случаят с 42-годишна пациентка от София, която е развила сепсис, след като е позволила на кучето си да ближе отворена рана на тялото ѝ. "Това беше най-тежкият случай на зоонозна инфекция за годината", споделя доктор Георги Петров от болница "Пирогов".
Професор Мария Иванова от Националния център по инфекциозни болести обяснява: "Кучетата са природни 'събирачи' на микроорганизми. Един обикновен целув може да пренесе над 200 милиона бактерии, включително и потенциално опасни видове като Pasteurella multocida".
Рискове и предпазни мерки
Американският Център за контрол на заболяванията (CDC) отбелязва, че рискът от инфекции при здрави хора е сравнително малък – едва 0.5% от контактите с кучешка слюнка водят до усложнения. Но проучване, публикувано в JAMA Dermatology през 2023 година, сочи, че 20% от MRSA инфекциите при деца произхождат именно от контакт с домашни любимци.
Експертите препоръчват тристепенен протокол за защита:
- Лична хигиена
- Използване на специални антибактериални сапуни след контакт
- Ежедневно почистване на зъбите на домашните любимци
- Пространствена дезинфекция
- Ултравиолетови лампи за обеззаразяване на местата за спане
- Специализирани препарати за повърхности
- Медицинска профилактика
- Редовна ваксинация срещу лептоспироза и бяс
- Годишни паразитологични прегледи
Баланс между хигиена и ползи от домашните любимци
Интересно е да се отбележи, че шведско изследване от 2024 година установява положителен ефект при децата, които имат редовен контакт с кучета. Те развиват с 30% по-нисък риск от алергии и по-силна имунна система.
Доктор Елена Маркова, етолог, също подкрепя тази позиция: "Не трябва да превръщаме домашните любимци в стерилни създания. Умереният контакт стимулира имунната система, особено при деца". Проучване сред 1200 деца показва 40% по-нисък риск от астма при тези, които спят с куче в стаята.
Специалистите съветват собствениците на домашни любимци да прилагат разумен баланс между топлината и удоволствието от общуването с четириногите си приятели и спазването на основни хигиенни правила, които могат да предотвратят сериозни инфекции.