Киър Стармър подаде оставка
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Решението на британския премиер идва след загуба на доверие в партията
Британският министър-председател Киър Стармър обяви своята оставка по време на официално изявление пред "Даунинг стрийт" 10 в Лондон, съобщават от политическото издание Holyrood.
Решението му в понеделник идва след засилен натиск в редиците на Лейбъристката партия, провокиран от избирането на Анди Бърнам за депутат на частичните парламентарни избори в Мейкърфийлд.
Управление до избор на нов лидер
Стармър поясни, че ще остане на поста си, докато не приключи вътрешнопартийната надпревара за избор на нов лидер. Той признава, че приема ситуацията с достойнство и разбира, че съпартийците му вече не го припознават като най-подходящия човек, който да ги води на следващите общи избори.
"Знам, че въпросът, който се задава сега, не е кой е бил най-подходящ да промени Лейбъристката партия... въпросът, който моята партия задава сега, е дали аз съм най-подходящ да я водя на общи избори", заяви британският премиер.
Той допълни пред обществеността: "Чух отговора от моята парламентарна група на този въпрос и го приемам с достойнство."
Равносметка на мандата
В своето обръщение Стармър определи влизането си в резиденцията на "Даунинг стрийт" след парламентарните избори през 2024 година като най-гордия момент в своя живот. Според него правителството е постигнало напредък по отношение на имиграцията и разходите за отбрана, като същевременно е успяло да възстанови репутацията на Великобритания по света.
Министър-председателят увери, че прави всичко възможно, за да гарантира плавен преход на изпълнителната власт.
"Ще дам на моя наследник пълната си и недвусмислена подкрепа, знаейки, че той ще наследи една Великобритания, която е много по-силна и по-справедлива от тази, която аз наследих преди две години", категоричен бе в заключение Стармър.






















