Как се промениха доходите и разходите на българите за последните 10 години?

0
Според финансисти българите почти не усещат ръст в доходите си на фона на по-високите цени
Според финансисти българите почти не усещат ръст в доходите си на фона на по-високите цени

Според финансисти българите почти не усещат ръст в доходите си на фона на по-високите цени

Колко килограма сирене сме могли да купим с една заплата през 2013 година и сега?

Купуваме по-малко домати, сирене и чушки със средната си заплата сега в сравнение с преди 10 години. Това показват данните на националната статистика, предава NOVA. Най-отчетливо разликата се усеща през последната година на инфлация, през която покупателната способност при почти всички храни е намаляла. Заради поскъпването на живота – през 2022-ра има спад и в консумацията на хляб, плодове и зеленчуци.

Миналата година се оказва най-сериозно изпитание за джоба ни през последното десетилетие. Реалните доходи ни са се увеличили с едва 1,4% в сравнение с предходната година – нещо, което не се е случвало у нас от 2014-та. Почти няма хранителен продукт, от който през 2022 година да сме купували по-големи количества със средния паричен доход, отколкото през 2021 година. Най-много е намаляла покупателната способност при захарта, яйцата, сиренето и кашкавала. Със средния си доход през последната година сме купували по-малко домати, сирене и чушки в сравнение с 2013-та.

Ако преди 10 години един потребител похарчи цялата си заплата само за сирене – сега би си купил с 34 кг по-малко, отколкото преди 10 години. Как се промени сметката за последните 10 години?

"Три торби – 30 лева. Това е вечеря без месо. 30 лева за ягоди, маруля и картофи. Преди година - наполовина, около 14 - 15 лева. Около 50% са се вдигнали цените. нещо което съм купувала за 9 лева едно сирене например – в момента е 15", калкулира Ирена Славева.

Тя пресмята, че въпреки ръста в доходите на домакинството ѝ за последната година, сметката пак излиза трудно.

"Доходите растат по-бавно от високите цени! Всичко става все по-трудно. Купувам най-необходимото за обяд, за вечеря, но то не става въпрос само за храните, а и за сметките, за горивото", казва Славева.

"Общият доход средно на лице от домакинство през 2022 г. е 9008 лева – той нараства почти със 17% спрямо 2021 година и два пъти на 10-годишна база. Но предвид доста високата инфлация, реалното увеличение на дохода, като се приспадне инфлацията, е едва 1,4%. Всъщност това е най-малкото увеличение от 10 години насам", споделя Магдалена Костова, директор на дирекция "Демографска и социална статистика" към НСИ

Така реално българите почти не усещат ръст в доходите си на фона на по-високите цени, отчитат финансистите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари