Илияна Йотова отказа да коментира казуса с Андрей Гюров
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Очаква се окончателното произнасяне на Върховния административен съд
Президентът Илияна Йотова отклони категорично въпросите относно становището на Съда на Европейския съюз (СЕС), според което отстраняването на Андрей Гюров от Българската народна банка (БНБ) е правомерно.
"Това днес няма да коментирам", лаконично заяви държавният глава в отговор на запитване как ще реагира на развитието по делото в Люксембург.
Становището от Люксембург
Отказът за коментар идва на фона на излязлото становище на генералния адвокат на СЕС Николас Емилио. Според документа, Андрей Гюров е отстранен напълно законно като подуправител на Централната банка.
Делото пред европейските магистрати бе образувано след преюдициално запитване с осем въпроса от Върховния административен съд (ВАС) у нас. Родният съд разглежда жалбата на Гюров срещу решението на Управителния съвет на БНБ, с което той бе освободен от поста. Мотивите на ръководството на банката гласят, че той "не отговаря на изискванията" за заемане на длъжността и е "признат за виновен за извършено сериозно нарушение" спрямо Закона за БНБ.
Корените на казуса
До безпрецедентното отстраняване на висшия банкер се стигна, след като вече закритата Комисия за противодействие на корупцията (КПК) установи несъвместимост при Гюров. Тя бе породена от участието му като съдружник в търговско дружество, както и от присъствието му в управителните органи на две сдружения с нестопанска цел – "Балкански – Паница Институт за научни издирвания" и "Голф-клуб Благоевград". Тези дейности са извършвани без той да е получил изричното разрешение на Управителния съвет на БНБ.
Съдебната сага у нас
Андрей Гюров обжалва не само решението на УС на БНБ, но и акта на антикорупционната комисия. В края на 2024 година Административен съд – София-град (АССГ) прие решението на КПК за нищожно заради процесуални пропуски и липса на компетентност.
Това съдебно решение обаче не е влязло в сила, тъй като бе оспорено пред ВАС. Върховните магистрати от своя страна спряха производството, за да изчакат задължителното тълкуване на съда в Люксембург, което вече е факт.























