Гръцки остров опитва да привлече лекари с безплатно жилище, платени сметки и бонуси
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Пакетът включва и безплатни двупосочни фериботни билети
За да се справи с острия недостиг на медицински кадри през летния сезон, общината на гръцкия остров Сифнос прие единодушно специален пакет от стимули за привличане на лекари в местния здравен център, съобщават от bTV.
Стимули за медиците на Цикладите
Офертата към специалистите включва безплатно настаняване, пълно покриване на разходите за електричество и вода, както и допълнително възнаграждение в размер на 300 евро месечно. За да улеснят пътуванията на медиците до техните родни места, местните власти в Сифнос осигуряват и по два безплатни двупосочни фериботни билета всеки месец.
Мащабна криза в Егейско море
Проблемът с липсата на персонал далеч не се ограничава само до Сифнос. Десетки острови в Егейско море страдат от същия дефицит. В отговор на кризата гръцкото Министерство на здравеопазването и регионалната здравна организация стартираха програма, обхващаща близо 30 острова, сред които Миконос, Парос, Милос, Аморгос, Патмос и Спецес.
Инициативата предвижда допълнително възнаграждение от 2 100 евро на месец, пълно възстановяване на транспортните разходи и подсигурено настаняване за всеки медик, който се съгласи да бъде командирован през лятото в държавната здравна система.
Частни инициативи и жилищен дефицит
Успоредно с държавните мерки, през март тази година фондацията на гръцкия предприемач Стелиос Хаджииоану обяви дарение от 10 милиона евро. Средствата ще гарантират допълнителни 1 500 евро месечно за максимум 80 лекари, които практикуват на 47 малки острова с население под 4 000 души.
Според местните власти коренът на проблема се крие в жилищната криза. Краткосрочните наеми и драстичното поскъпване на имотите в туристическите райони превръщат намирането на достъпен дом в почти невъзможна задача за държавните служители, включително лекари и учители. Този натиск е най-осезаем в разгара на летния сезон, когато туристическият поток умножава населението на островите, принуждавайки общините сами да търсят решения за запазване на нормалните здравни услуги.























