Горивата - с 13% по-скъпи за 3 месеца

0
Масовият бензин А95 е поскъпнал с малко под 13% от началото на годината, а дизелът е повишил цената си с 13.63 на сто
Масовият бензин А95 е поскъпнал с малко под 13% от началото на годината, а дизелът е повишил цената си с 13.63 на сто

Масовият бензин А95 е поскъпнал с малко под 13% от началото на годината, а дизелът е повишил цената си с 13.63 на сто, каза днес пред БНТ изпълнителният директор на Българска петролна и газова асоциация (БЛГА) Андрей Делчев. Той уточни, че причините са изцяло извън България

"В началото на март ОПЕК задържа ограничения върху квотите, като наложи дефицит на пазара. Той веднага реагира с няколко процента нагоре. Освен това в началото на февруари пазарите очакваха, че след втората вълна на ковид пандемията ще има съживяване, т.е. имаше надежда, която също тласна цените нагоре", поясни Делчев, цитиран от Дневник.

Той изтъкна и една малко коментирана причина - заради това, че банките не дават лихви, инвеститорите са започнали да търсят други варианти да инвестират парите си, а най-често това са пазарите на метали, фючърсите на суров петрол и т.н. "Спекуланти и инвеститори също се насочиха към тях и също вдигнаха цената", обобщи той.

Попитан за очакванията за цените през следващите месеци, Делчев коментира, че мненията на анализаторите са за поскъпване от сегашните нива от 62-63 долара за барел на 70-80 долара. "Моята прогноза е, че цените ще се задържат или леко ще паднат, като данните от последните дни дават основания за подобно мнение", посочи експертът.

Андрей Делчев за пореден път повтори, че няма спекулации с цените, а България остава страната в ЕС с най-ниски стойност на дизела и на бензин А95, както след облагането му с данъци и такси, така и като нетна цена.

"Българският пазар следва това, което се случва на международните", каза председателят на БПГА. Според него отдавна цените по бензиностанциите не са едни и същи. "Те са доста различни. Логиката е, че когато търговците на едро и рафинериите вдигнат цените и тези на дребно го правят. Цената се различава със стотинка-две при големите вериги и с 5-6 стотинки при другите", каза Делчев. Той отбеляза, че рядко потребителите плащат цената, която е по бензиностанциите, защото ползват отстъпки в размер между 6 и 12 стотинки.

"Пазарът е много конкурентен, многократно е проверяван от КЗК, има тежка борба за пазари. Особено при спадналите обороти, никой не може да си позволи да прави уговорки с конкурентите си, а и законът го забранява", допълни Андрей Делчев.

Според него обективно не е вярно, че поевтиняването на горивата става става по-бавно от поскъпването. "Цените на дребно следват с няколко дни закъснения цените на суровия петрол и при увеличение, и при намаление."

В отговор на въпрос Андрей Делчев каза, че дъравата няма намеса в цените на горивата. Фактът, че цените на горивата са бии най-ниско по време на пика на протестите той обясни с това, че тогава сривът на цените на суровия петрол е бил най-сериозен.

Делчев изрази съмнение, че със създаването на верига бензиностанции от създадената наскоро Държавна петролна компания, ще бъдат свалени цените на горивата. Компанията ще се намери само на пазара за съхранение на резерва, е неговото мнение.

Попитан, дали вече на касовите бележки има всичката важна информация за клиентите, Делчев изрази мнение, че на тях фигурира това, което е реалистично и добро за потребителя, дава се крайна цена, данъци, надценки, тоест пълна картина.

Според него напрежението около Закона за горивата са се успокоили и той обслужва пазара.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари