Годишната винетка поскъпва от 1 август
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2

Правителството вдига с 30 процента всички пътни такси
Правителството планира да увеличи цените на всички електронни винетки за леки автомобили в България с 30 процента от 1 август. Решението за драстичното поскъпване на пътните такси е представено като мярка за повишаване на приходите в държавната хазна и като необходимост за справяне с хроничния недостиг на средства за ремонт на републиканската пътна мрежа.
Новите цени на винетките
Проектът на новата тарифа вече е публикуван от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Според него цената на еднодневната винетка става 5,30 евро, а уикенд винетката ще струва 6,60 евро. За седмична такса шофьорите ще заплащат 10,00 евро спрямо досегашните 7,67 евро. Месечната винетка се повишава на 19,90 евро, тримесечната достига 35,90 евро, а най-търсената – годишната, скача от 49,60 евро на 64,50 евро.
Увеличението бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 година. По негови думи, целта е намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на Министерството на финансите, по-високите такси ще донесат допълнителни 24,6 милиона евро до края на текущата година, а през следващите години се очакват по 53,3 милиона евро допълнителни постъпления.
Мотивите на регионалното министерство
В официалните мотиви към проекта се посочва, че стъпката е наложителна заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".
От регионалното ведомство припомнят, че сегашните цени не са осъвременявани от 2019 година, когато бяха въведени електронните винетки. Натрупаната инфлация през последните седем години е обезценила реалната стойност на събираните средства. Успоредно с това са нараснали значително цените на основните суровини за пътно строителство – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители, както и разходите за труд.
В момента над 35 процента от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната, или общо над 7000 километра, са в лошо състояние. От министерството подчертават, че досегашните приходи са стигали предимно за текущи аварийни ремонти, но не и за цялостна рехабилитация.
Увеличение и при компенсаторните такси
Изборът на месец август за въвеждане на новите тарифи не е случаен. Според експертите това е периодът с най-висока концентрация на транзитен трафик, което означава, че сериозна част от тежестта ще бъде поета от чуждестранните шофьори. Очаква се генерираният излишък да подсигури финансово зимното поддържане на пътищата.
Паралелно с винетките, от 1 август с 30 процента се повишава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без платена пътна такса. Тя става 46,50 евро спрямо досегашните 35,79 евро. Условието за ползване на тази възможност остава непроменено – сумата трябва да бъде платена в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.























