Германка пострада тежко от реактивна струя на самолет край летище
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Туристката беше повлечена и захвърлена на асфалта при наблюдаване на излитащи полети
Млада германка пострада сериозно тази сутрин край летището на гръцкия остров Скиатос, след като беше повлечена от реактивната струя на излитащ самолет и захвърлена на асфалта. Инцидентът стана около 10:00 часа, съобщи гръцката телевизия Скай.
Летището на острова привлича много туристи, които наблюдават и снимат кацащи и излитащи самолети от непосредствена близост. Реактивната струя на самолета повлече две млади жени, но само едната получи по-сериозни наранявания.
След инцидента и преди пристигането на медицински екипи, приятели на ранената изградиха около нея защитна стена. Целта била да я предпазят от реактивната струя на следващия самолет, който трябвало да излети след десет минути.
Това не е първият подобен инцидент на летището в Скиатос. През 2022 година британска туристка получи черепно-мозъчна травма, докато наблюдаваше излитащ самолет.
Летището на Скиатос, известно като "Александрос Пападиамантис", има една от най-късите писти в Европа – едва 1628 метра. Това принуждава самолетите да кацат и излитат на изключително ниска височина над близката обществена пътна артерия, което привлича любители на екстремните изживявания от цял свят.
Въпреки многобройните предупредителни знаци и светофари, поставени в района, инцидентите продължават да се случват, тъй като туристите често подценяват силата на реактивната струя при излитане.























