Германия обсъжда премахването на монетите от 1 и 2 цента

2
Потребителите може да не усетят съществена разлика заради правилата за закръгляване
Потребителите може да не усетят съществена разлика заради правилата за закръгляване

Потребителите може да не усетят съществена разлика заради правилата за закръгляване

Германия може скоро да се присъедини към осемте европейски държави, които вече са премахнали или ограничили ползването на монетите от 1 и 2 цента. Националният форум за парите в брой, основан от Бундесбанк, предлага тези монети да излязат от обращение, като при разплащания сумите ще се закръглят до най-близките 5 цента.

"Смисъл най-дребните монети да изчезнат има," казва Доротеа Мон, финансов експерт от Федерацията на германските организации на потребителите.

Според експерта монетите от 1 и 2 цента оскъпяват паричния цикъл поради разходите за производство, сортиране и транспорт. Оказва се, че отсичането на монета от един цент струва повече, отколкото е самата й стойност.

Проучване на Евробарометър показва, че 53% от германците подкрепят премахването на най-дребните центове. В еврозоната цялостната подкрепа е още по-висока - около 60% от анкетираните са съгласни с такава мярка.

Опит от други европейски държави

Осем държави с евро вече имат подобен опит. В тези страни монетите от 1 и 2 цента формално остават платежно средство, но чрез механизми за закръгляване фактически са извадени от широко обращение. Това означава, че крайните суми при плащане се закръглят до 5 цента - нагоре или надолу.

Например, ако покупката струва 4,99 евро, на касата ще се плащат 5 евро, а ако струва 1,02 евро - ще се плати само 1 евро. Според проучванията, проведени в тези страни, както потребителите, така и търговците на дребно са доволни от този начин на разплащане.

Бъдещето на кешовите плащания

Експертите отбелязват, че броят на плащанията с карта или мобилни устройства значително се увеличава, но все още преобладават транзакциите в брой. Въпреки това, специалистите предупреждават за т.нар. "критична точка" - ако парите в брой се използват все по-рядко, отпечатването им може да стане толкова скъпо, че да бъде трудно осигуряването им.

Затова подкрепят идеята парите в брой да бъдат защитени в дългосрочен план, като същевременно се оптимизира системата чрез премахване на най-малките и неефективни монети.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари