Георги Пеев: Спирането на ТИР-ове в аварийната лента е недопустимо

0
Транспортното министерство иска край на хаоса със спрените ТИР-ове
Транспортното министерство иска край на хаоса със спрените ТИР-ове Снимка: Министерство на транспорта

АПИ и браншът договарят нови правила за ТИР-овете

Транспортният министър Георги Пеев поиска от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) спешно да представи нови, съгласувани с бизнеса правила за движението на ТИР-ове. По време на среща с превозвачите в петък в транспортното министерство беше отчетено, че досегашните хаотични ограничения застрашават живота на шофьорите в горещините и създават предпоставки за тежки катастрофи.

Хаос на пътя и липса на паркинги

Според транспортното министерство настоящата ситуация поставя в риск както бизнеса, така и водачите. Липсата на единен подход при спирането на движението води до блокиране на стотици ТИР-ове по магистралите без адекватни условия.

„Констатирахме, че липсват конкретни правила за въвеждане на временни ограничения за движение на камионите. Това създава несигурност в сектора и невъзможност за дългосрочно планиране. Освен това в България няма достатъчно подходящи паркинги за камиони с условия за водачите. Спирането в аварийната лента е опасно и недопустимо“, категоричен е министър Пеев. По думите му изчакването на шофьорите в нажежените кабини крие сериозни рискове за здравето им и забавя реакциите им зад волана.

Край на решенията на парче

Основен проблем се оказва децентрализираният подход, при който отделните областни пътни управления издават заповеди по свое усмотрение и без синхронизация.

„При въвеждането на ограниченията досега липсва баланс между интересите на гражданите, държавата и бизнеса. Взимат се моментни решения на парче. Всяко областно пътно управление издава заповеди, когато прецени. Това трябва да се промени. Необходимо е експертите и браншът спешно да разработят унифицирани процедури и критерии, които да осигурят предвидимост и навременно информиране на българските и чужди превозвачи“, посочи Георги Пеев.

Опасни камиони и сив сектор

Успоредно с облекчаването на административния хаос, държавата и бизнесът се обединиха около нуждата от безкомпромисен контрол над техническото състояние на автопарка.

„Недопустимо е на пътя да излизат технически неизправни, претоварени камиони или такива с износени гуми. Това са потенциални убийци и бизнесът трябва да обърне сериозно внимание на тези пропуски. Нарушаването на забраните за изпреварване от тежкотоварни автомобили също води до опасни ситуации и създава предпоставки за сериозни инциденти“, предупреди транспортният министър.

Представителите на бранша изразиха пълна подкрепа за засиления контрол. Според тях проблемите идват основно от вътрешните превози, докато международните превозвачи поддържат по-висок стандарт. Компаниите декларираха готовност да съдействат за премахването на фирмите в сивия сектор и така наречените „пощенски кутии“, които изкривяват конкуренцията и застрашават безопасността по пътищата.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Много е жега!

– Е, колко пък да е жега?

– Отварям хладилника и гледам – едната бира изпила другата...

Нови коментари