Георги Христов: Откритият край Созопол дрон е носил боеприпас

0
Група туристи с каяци се натъкна на безпилотния апарат
Група туристи с каяци се натъкна на безпилотния апарат Снимка: Bulgaria ON AIR

Военноморските сили унищожиха апарата чрез контролиран взрив

Група туристи с каяци се натъкна на военен дрон във водите край островите Свети Иван и Свети Петър в близост до Созопол, съобщават от телевизия Bulgaria ON AIR. След бързата реакция на ръководителя на групата и подаден сигнал на телефон 112, специализиран екип на Военноморските сили е унищожил летателния апарат на място, за да предотврати евентуален инцидент с плавателни съдове или граждани.

Опасна находка в морето

Ръководителят на групата Георги Христов забелязва плаващия предмет и спира хората, преди да се приближат твърде много. Той споделя, че е преценил ситуацията като потенциално рискова.

„Вчера пак имахме група, десетина човека. Тръгнахме по традиционния маршрут и наближавайки островите Свети Иван и Свети Петър видяхме плаващ предмет във водата. Като водач на групата спрях преди това, за да не се случи по-сложна ситуация и видях, че е някакъв дрон“, обяснява Христов.

Той допълва, че след последвала консултация със специалисти е получил предупреждение за възможна опасност от експлозив: „Консултирахме се с разни специалисти, казаха ми, че отпред на носа фактически се пада боеприпасът“.

Дълъг престой във водата

Според наблюденията на очевидеца, дронът не е паднал в морето наскоро. По корпуса му е имало видими следи от удари и морски организми, което подсказва дълго време на престой в солената вода.

„Аз го огледах. Видях, че този летателен апарат не е от скоро във водата. Имаше доста удари по него. Отделно по самото дъно имаше полепнали тридони - различни полипи от самото море“, разказва мъжът.

След като подава сигнал на телефон 112, Христов извежда туристите на безопасно разстояние. Малко по-късно в района пристига катер на Военноморските сили.

„Катер на Българската армия с екип, не знам колко души са били, са отишли на острова, тъй като ние вече се бяхме прибрали и чухме само взрива. Видяхме катера с бинокли и ни информираха, че самият дрон е взривен“, допълва очевидецът.

Позицията на Министерството на отбраната

От Министерството на отбраната уточняват пред телевизията, че военнослужещите са задействани след постъпило искане от областния управител на Бургас, положителна резолюция на началника на отбраната и по разпореждане на командира на Военноморските сили. От съображения за сигурност летателният апарат е унищожен на място при стриктно спазване на мерките за безопасност.

От институцията не посочват официално дали откритият апарат действително е бил оборудван с бойна част или взривно вещество, както твърдят специалистите, консултирали Христов. Ден по-рано обаче министърът на отбраната Димитър Стоянов подчерта, че проверените до този момент безпилотни апарати и части от тях по родното Черноморие не са носили бойни припаси.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Току-що осъзнах, че хартиените кърпи отстрани на бензиноколонките са, за да можеш да си избършеш сълзите, след като заредиш...

Нови коментари