Филип Димитров: Конституционният съд е арбитър в борбата между властите

0
Бившият конституционен съдия обясни защо президентът има право да сезира КС за отказа на Киселова
Бившият конституционен съдия обясни защо президентът има право да сезира КС за отказа на Киселова Видео: NOVA

Бившият конституционен съдия обясни защо президентът има право да сезира КС за отказа на Киселова

В демокрацията с разделението на властите е нормално всяка власт да опитва да надскочи периметъра си и да спре друга власт, а Конституционният съд е арбитър на тези процеси. Това обясни в предаването "Денят на живо" по NOVA NEWS бившият конституционен съдия Филип Димитров, коментирайки обявлението на президента Румен Радев, че ще сезира Конституционния съд за отказа на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да разгледа предложението му за референдум.

"Идеята на разделението на властите е власт да може да спира власт. Нека да отиде съответното питане и да видим как ще се произнесе КС. Нека да оставим конституционните съдии да си свършат работата," заяви Димитров, който беше конституционен съдия от октомври 2015 година до ноември 2024 година.

Бившият премиер подчерта, че президентът е овластен да пита Конституционния съд, когато смята за необходимо. "Президентът има право да иска тълкувание на Конституцията. Интересно ми е кой текст ще избере президентът, за да сезира Конституционния съд за отхвърления referendum," добави той.

Сложен въпрос за правомощията на президента

По отношение на промените в Конституцията, които наложиха президентът да избира служебен премиер от ограничен списък, Димитров отбеляза, че въпросът за правомощията на президента е сложен и затова не може да бъде решен бързо.

"Този въпрос предполага различен подход, спрямо онова, на което сме свикнали - дали е в прерогативите на Народното събрание, или не. Структурата на държавата не се променя съществено, но това е доста предизвикателен текст и становището се формира бавно. Измененията в Конституцията бяха формулирани съобразно текстове. Техническата сложност е и дали ако един текст престане да съществува, има какво да го замести," заяви Филип Димитров.

Глобалната политическа ситуация

По отношение на глобалната политика бившият премиер обясни, че сегашната ситуация е голямо изпитание, защото светът очевидно се променя. "Чуваме доста патетични, понякога инфантилни изяви 'ние няма да допуснем...'. Сега маниерът на западния свят е по-различен, но това не означава, че се разпада," каза Димитров.

Според него западният свят би могъл да функционира успешно като цяло, но може да бъде защитен само от единството от двете страни на океана.

Контекстът на сезирането

Припомняме, че президентът Румен Радев обяви на 16 май 2025 година, че ще сезира Конституционния съд заради "безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател". Това след като председателят на парламента Наталия Киселова върна като недопустимо предложението му за провеждане на национален референдум с въпроса "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 година?".

Юристи обаче изразяват съмнения дали решението на Киселова може да бъде оспорено пред Конституционния съд, тъй като то има вътрешно-организационен характер и не представлява акт на Народното събрание като институция.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари