Фармацевти предупреждават за хаос при въвеждането на изцяло електронни рецепти

5
Здравният сектор не е готов за пълен преход към е-рецепти, твърдят специалисти
Здравният сектор не е готов за пълен преход към е-рецепти, твърдят специалисти

Браншът предупреждава за технически проблеми и риск от върнати пациенти при прибързан преход

На пролетната конференция „Заедно градим мостове", магистър-фармацевти от цялата страна настояха за запазване на хибридния модел за електронни рецепти и отлагане на новите правила, планирани да влязат в сила от 1 април. Конференцията събра собственици на аптеки, лекари и представители на институции, които обсъдиха ключови предизвикателства пред здравната система, съобщиха организаторите от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.

Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите, определи като прибързана идеята за пълен преход към електронни рецепти от 1 април. "Имаме реални проблеми с комуникацията между системите и това пряко засяга обслужването на пациентите. Ние смятаме, че хибридният модел е работещ механизъм, който ще гарантира, че няма да връщаме пациенти", заяви Любенова.

От бранша са категорични, че липсата на техническа готовност и недостатъчната синхронизация между системите може да предизвика хаос и да доведе до ситуации, в които пациенти ще бъдат върнати без необходимите им лекарства. Фармацевтите подчертават, че все още липсва ключов елемент на електронното здравеопазване - единната номенклатура.

По отношение на безплатните лекарства за деца, представителите на аптеките изразяват подкрепа за мярката, но настояват за яснота относно механизма на финансиране, който все още не е достатъчно добре разписан.

В дискусиите активно участие взеха и д-р Иван Маджаров – заместник-председател на Българския лекарски съюз, както и член-кореспондент професор доктор Георги Момеков – председател на Българското научно дружество по фармация. Двамата подчертаха необходимостта от по-добра синхронизация на здравната система с реалните нужди на пациентите и медицинските специалисти.

Подкрепа от парламента за диалог в сектора

Председателят на Комисията по здравеопазване в парламента професор доктор Костадин Ангелов изрази подкрепа за усилията за изграждане на по-добра комуникация между всички участници в системата. Според него са необходими работещи политики, основани на диалог, прозрачност и оценка на реалните ефекти върху пациентите, се посочва в съобщението.

Против мобилните аптеки за малките населени места

В отделна дискусия за достъпа до лекарства, проведена преди дни, от Българския фармацевтичен съюз изразиха категорично мнение против идеята за осигуряване на лекарства за малките населени места чрез мобилни аптеки. Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на съсловната организация, предложи алтернативно решение: "По-добрият вариант е да се осигури транспорт за живеещите в малките или отдалечените населени места до общински център, в който има аптека".​

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Anton
    Хаоса е в цялата дьржава,жалка картинка е,е вьв всички области е така....ужас е
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари