Евгений Дайнов: САЩ навлизат в ера на подчинение чрез жестокост
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

"Който иска да живее, трябва да се подчини" – това е новото послание на властта във Вашингтон след разстрела в Минеаполис
Демокрацията в Съединените щати е изправена пред критичен тест, при който хаосът и жестокостта се използват като инструменти за налагане на тотално подчинение. Тази теза развива политологът проф. Евгений Дайнов в своя остър коментар за „Дойче Веле“, провокиран от убийството на 37-годишната Рене Никол Гуд от федерални агенти в Минеаполис.
Инцидентът, който взриви гражданското общество отвъд океана, се превърна в повод за безпрецедентна политическа демонстрация на сила от страна на Белия дом.
"Шина кка" и краят на правото
Според Дайнов, ситуацията в Минеаполис илюстрира мрачната диагноза на философа Карл Попър за враговете на отвореното общество. „Който иска да премахне демокрацията, отприщва жестокостта като инструмент на хаос и на подчинение едновременно“, пише политологът.
Той визира разпространеното видео, на което се вижда как Рене Гуд, майка на три деца, се обръща към въоръжен агент на ICE (Имиграционните служби) с думите: „Не, не съм ти сърдита, пич, наистина“. Секунди по-късно тя е простреляна фатално, а агентът е записан да крещи обиди.
Лъжата като държавна политика
Анализът на Дайнов акцентира върху мигновената и координирана реакция на най-високо ниво във Вашингтон. Вместо разследване, последва мигновена атака срещу жертвата:
-
Доналд Тръмп: „Тя сгази с колата си федерален агент“ – твърдение, което според Дайнов и множество независими източници е „грозна лъжа“, опровергана от видеозаписите.
-
Джей Ди Ванс: Вицепрезидентът определи жертвата като част от „крайнолевите“, оправдавайки стрелбата с политическите ѝ възгледи.
-
Кристи Ноем: Министърът на вътрешната сигурност обяви 37-годишната майка за „терорист“.
„А един депутат републиканец, Уесли Хънт, накрая издаде играта: 'Ако искате да си запазите живота – подчинявайте се'“, посочва Дайнов. Това според него е есенцията на новия режим – отказ от върховенството на закона в името на прищевките на силните на деня.
Стратегията на диктатурата и нейният провал
Политологът прави паралел между случващото се в САЩ и класическите механизми на диктатурите. Целта на показната жестокост е гражданите да забравят, че имат права, включително правото да гласуват, и да приемат властта като въпрос на биологично оцеляване.
Дайнов обаче е скептичен, че този модел може да проработи успешно в Америка. За разлика от общества като руското, където страхът от държавата е насаждан столетия наред, американците не са научени да се страхуват от своите „органи“.
„Гражданите викат по маскираните агенти, псуват ги, търсят им равносметка“, отбелязва авторът. Според него, когато в едно общество липсва исторически наслоен страх, жестокостта не води до подчинение, а до бунт – нещо, което вече се наблюдава по улиците на американските градове.




















