Доналд Тръмп свива военните учения с Южна Корея заради Иран

0
Решението идва часове преди началото на маневрите
Решението идва часове преди началото на маневрите Снимка: Белият дом / Facebook

Решението идва часове преди началото на маневрите

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп нареди на Пентагона да намали значително мащаба на съвместните военни учения с Южна Корея, които започнаха днес, съобщават от БНТ. Решението, обявено лично от американския държавен глава, е мотивирано с отказа на Сеул да подкрепи действията на Вашингтон срещу Иран, както и с желанието да се запазят добрите отношения със севернокорейския лидер Ким Чен Ун.

Изненадваща заповед часове преди старта

В публикация в своята социална мрежа Truth Social Доналд Тръмп критикува остро провеждането на съвместните военни маневри. Според него ученията са твърде скъпи и изпращат „напълно неуместен и враждебен сигнал към страна, която демонстрира липса на враждебност и уважение“ през времето на неговото управление.

Американският президент уточни, че е вече твърде късно ежегодните маневри да бъдат напълно отменени, тъй като графикът им е утвърден. Поради тази причина той е издал директна заповед на министъра на отбраната Пийт Хегсет мащабът им да бъде „съществено редуциран“.

Ежегодните учения Ulchi Freedom Shield, които са ключов елемент от стратегията за възпиране на Северна Корея, стартираха днес и по план трябва да продължат до 27 август. В тях е предвидено участието на около 18 000 южнокорейски военнослужещи, подкрепени от американски части.

Дипломатически търкания между съюзниците

Решението за ограничаване на военното партньорство не е продиктувано единствено от ситуацията на Корейския полуостров. Тръмп свърза хода си директно с Близкия изток, отбелязвайки отказа на Южна Корея да се включи в инициативата за денуклеаризация на Иран.

Тази позиция предизвика сериозен отзвук, тъй като съвместните учения традиционно се разглеждат като гръбнак на регионалната сигурност в Азия. Само преди броени дни Пхенян определи планираните маневри като „репетиция за агресивна война“ и заплаши с ответни мерки, което превърна ученията в още по-чувствителна тема.

Отговорът на Сеул

Въпреки острите изявления от Вашингтон, военното министерство на Южна Корея обяви, че съвместните маневри са започнали по график днес сутринта. От южнокорейския Обединен комитет на началник-щабовете запазиха мълчание относно думите на американския президент, посочвайки единствено, че операциите вървят по предварително установения план и в тясно сътрудничество с американските сили на терен.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Моят постоянно ми говори - "Махни се от кухнята! Твоето място е на Малдивите!"
- Твоят ли?! Кой твоят?
- Моят вътрешен глас.

Нови коментари