Доналд Тръмп премахва финансирането за НАТО и ООН
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

САЩ преосмисля ролята си на световната сцена
Администрацията на президента Доналд Тръмп подготвя безпрецедентно орязване на финансирането за Държавния департамент на САЩ, което включва прекратяване на средствата за НАТО, ООН и над 20 други международни организации. Това разкрива вътрешен проектодокумент, до който е имал достъп авторитетното издание "The Washington Post" на 14 април.
Според изтеклата информация, предложените съкращения за следващата фискална година ще оставят на разположение на американската дипломация едва 28,4 милиарда долара - драстично намаление с 48% спрямо одобрения от Конгреса бюджет за 2025 година.
Новият бюджетен план предвижда запазване на минимална подкрепа само за няколко агенции с критично значение, включително Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Международната организация за гражданска авиация. Средствата за "вноски в международни организации", където попадат повечето институции на ООН, ще бъдат намалени от 1,5 милиарда долара на символичните 169 милиона долара, твърди изданието Politico.
Драстични съкращения в чуждестранната помощ
Това не е първият удар на администрацията на Тръмп върху международното сътрудничество. На 10 март беше обявено прекратяването на 83% от договорите за чуждестранна помощ на Американската агенция за международно развитие (USAID). Решението засяга директно хуманитарната подкрепа на САЩ по света, включително в държави от Третия свят и особено в Украйна, която от началото на руската инвазия е получила 2,6 милиарда долара хуманитарна помощ, 5 милиарда долара за развитие и над 30 милиарда долара пряка бюджетна подкрепа.
Тръмп и НАТО – история на напрежението
Враждебното отношение на американския президент към НАТО не е новост. Тръмп системно критикува европейските съюзници за недостатъчния им принос към отбранителния алианс, стигайки дори до скандалната заплаха, че ще позволи на Русия да атакува членове на НАТО, които не покриват договорените отбранителни разходи.
Любопитен парадокс представлява позицията на настоящия държавен секретар Марко Рубио, който преди назначението си последователно е защитавал НАТО. През 2023 година Рубио дори беше съавтор на двупартийно законодателство, изискващо одобрението на Конгреса преди президентът да може едностранно да изтегли САЩ от Алианса. Сега обаче се оказва под прякото ръководство на човек, чието обкръжение, включително милиардерът Илон Мъск, открито призовава за излизане на САЩ от НАТО.
Последствия за глобалната сигурност
В момент, когато Европа е изправена пред нарастваща руска агресия, а войната в Украйна продължава да взема жертви, предложеното оттегляне на американската подкрепа за НАТО и ООН не просто подкопава доверието във Вашингтон като световен лидер, но и създава опасен вакуум в системата за глобална сигурност.
Предложението трябва да получи одобрението на Конгреса, където републиканците контролират и двете камари, което прави перспективата за приемането му напълно реалистична.