Д-р Белослава Томова: Тошко Йорданов унижи цялото лекарско съсловие
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Младата лекарка иска извинение към цялото съсловие, не само към младите колеги
Специализантът по педиатрия д-р Белослава Томова остро критикува изказването на председателя на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов към младите лекари. В интервю за "Денят започва" по БНТ тя заяви, че политикът унижи не само младите колеги, но и цялото лекарско общество.
"Предполагам, че ще ми бъде много приятно да работя в Сицилия, на брега на морето. Но засега не планувам да работя в Италия", коментира иронично д-р Томова думите на Йорданов, който препоръча на младите лекари да отидат да работят в Италия.
Остра критика към Йорданов
"Тошко Йорданов унижи не само нас като млади колеги, но и цялото ни лекарско общество", категорична беше младата лекарка. Тя подчерта, че депутатът показа, че медиците са "лесно заменима работна ръка, която може да бъде вкарана отвсякъде".
Припомняме, че в понеделник Йорданов се обърна към младите лекари с думите: "Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех".
Кръгла маса с конкретни искания
Д-р Томова обясни, че кръглата маса със представители на политическите партии ще бъде насочена към проектозакона, който им е бил предоставен. "Към него си позволихме да направим промени. Главно ще се съсредоточим върху това", уточни тя.
Сред основните искания на младите лекари са увеличение със 150% на средната заплата, както и увеличение на нощния труд. Специализантката подчерта, че ако Тошко Йорданов реши да се извини, "той трябва да се извини на цялото съсловие, а не само на нас".
Европейски стандарт в здравеопазването
По думите на д-р Томова, от съсловието знаят какво искат и са го написали ясно. Тя изрази мнение, че е време да се даде повече гласност и за нейното поколение "нещата да са по-добри и да се движим все повече към европейско здравеопазване".
Младата лекарка подчерта, че въпреки протестите медиците не са оставяли нито за минута пациентите си без здравни грижи. "Обожавам специалността и професията си, работя я с удоволствие, независимо от трудностите", заяви тя.























