Чужденец пази плажуващите в Созопол

0
Робърт Старън припомня правилата за безопасно къпане
Робърт Старън припомня правилата за безопасно къпане Снимка: Bulgaria On Air

Робърт Старън припомня правилата за безопасно къпане

След дни на силно мъртво вълнение и червени флагове по Южното Черноморие, спасителите на плаж "Харманите" в Созопол призовават летовниците към повишено внимание. Съобщават от Bulgaria ON AIR, че въпреки днешния зелен флаг, рисковете в морето остават високи, а неспазването на правилата често води до критични ситуации, подобно на вчерашния инцидент със спасен баща и син в Слънчев бряг.

Морето променя характера си

Ситуациите с туристи, които подценяват силата на водата, са ежедневие за поляка Робърт Старън. Преди шест години той заменя тихоокеанските брегове с работата на плаж "Харманите", където днес е старши спасител. Той представлява полска асоциация, която си партнира с българските спасители, за да подбира най-добрите кадри за родното крайбрежие.

"В Созопол трябва да си подготвен добре ментално и физически, за да работиш това. Морето се променя непрекъснато. Сутринта хората плуват спокойно. Отиват на обяд, връщат се на плажа и виждат големи вълни, които могат да се окажат изключително опасни", разказва спасителят пред телевизията.

Тренирай, както спасяваш

За да бъдат готови за непредвидимите условия, работният ден на екипа започва още в 6:00 часа сутринта с интензивна физическа подготовка.

"Тренираме много, защото мотото ни е "Тренирай, както спасяваш". Даваме най-доброто от себе си, за да сме спокойни, че сме максимално близо до реалните ситуации. Това ни прави много по-уверени, когато има опасност във водата", обяснява Старън.

Спасени след края на работното време

Макар да не водят точна статистика на акциите си, спасителите признават, че се налага да вадят хора от водата ежедневно. Често това се случва дори след изтичането на официалното им работно време, когато плажът остава неохраняем.

Старши спасителят дава за пример критична ситуация с румънски турист: "Имаше един мъж от Румъния със сина си. Той е чакал да си тръгнем, за да влезе във водата. След като вече се бяхме прибрали по домовете си, ни извикаха по спешност. Оказа се, че въпреки разговорите ни с него, че не е добра идея да влезе, го е направил и се беше озовал с детето си на 60-70 метра навътре. Ние рискувахме живота си за човек, когото преди това опитахме да вразумим".

Златните правила за летовниците

За да се избегнат фатални инциденти, специалистите настояват плажуващите стриктно да спазват няколко основни правила преди да влязат в морето.

"Първо да си зададат въпроса дали са в кондиция да плуват, след това да проверят флага и спасителя. Ние сме на плажа и постовете си заради хората. При влизане във водата да не бързат, бягат или скачат, защото това не е плувен басейн", съветва Старън.

Той е категоричен, че мерките за безопасност не целят да развалят ваканцията на туристите. "Почивката в морето може да бъде забавна и на няколко метра от брега. Ние не сме тук, за да я провалим, а да я направим безопасна", допълва полякът.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Викторина...

Водещият задава въпрос:

- Името на първата жена-летец?

Отговор от публиката:

- Баба Яга!

Нови коментари