Черният леопард се появи в жилищен квартал на Шумен
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1

Местните власти предупредиха жителите на "Мътница" да бъдат предпазливи
Издирваният от месеци черен леопард отново е забелязан, този път в близост до жилищния квартал "Мътница" в Шумен. Информацията постъпи в регионалната екоинспекция, което принуди местните власти да предупредят жителите за възможна опасност.
Цветанка Милкова, главен специалист на квартал "Мътница", получи официално уведомително писмо от кмета на Шумен малко след 17:00 часа вчера. "Сигналът е, че черна пантера е забелязана до отбивката към 'Мътница' от магистралата", обясни тя пред Радио Шумен.
Предупредителни мерки за жителите
Веднага след получаване на информацията, Милкова предприе спешни мерки за уведомяване на местното население. Предупредителни съобщения бяха разлепени по автобусните спирки, в магазините и кафенетата в квартала.
"При евентуално забелязване на хищника, незабавно да бъдат информирани компетентните органи", се казва в официалното съобщение до жителите. Информацията беше споделена и в социалните мрежи за по-бързо разпространение.

Снимка: Кметство Мътница
Безопасно разстояние от жилищата
Според данните на местните власти, първите къщи на квартал "Мътница" се намират на около километър от мястото, където е забелязан хищникът. Това разстояние дава известна сигурност на жителите, но не елиминира напълно риска.
"Съобщенията вече са разлепени по спирките и в магазините. Споделени са и във фейсбук, така че жителите са уведомени", каза Милкова пред Радио Шумен. Тя добави, че сред хората няма паника и притеснения.
Противоречива информация от полицията
Въпреки алармата, ОДМВР Шумен официално съобщи, че не е получавала сигнал за леопард в района на квартал "Мътница" чрез телефон 112 или други средства за комуникация в четвъртък. Полицията припомни, че в неделя е получено обаждане от шофьор на тежкотоварен автомобил за възможно забелязване на леопард при преминаване по АМ "Хемус".
Продължаващо издирване
Черният леопард се издирва в района на Шумен от началото на юни месец. През последните седмици животното многократно е забелязвано в Шуменското плато, като заради това дори бяха отменени образователни програми и засилени патрулите в региона.
Появата на хищника в близост до жилищен квартал поставя нови предизвикателства пред местните власти и службите за реда.























Докладвай този коментар за нередност
×Днес: Домашно животно .Търси стопанина си.