Чавдар Николов: Новата власт ще падне до две години
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Карикатуристът критикува политическата метаморфоза на кабинета
Според карикатуриста Чавдар Николов новото правителство, оглавявано от бившия президент Румен Радев, няма да издържи пълен мандат. В интервю за Българското национално радио (БНР) анализаторът критикува състава на новата изпълнителна власт, предупреждава за предстоящи конфликти между премиера и медиите и определя поведението на демократичната общност като разочароващо.
Мимикрия на стогодишната партия
В ефира на националното радио Чавдар Николов изрази сериозни резерви относно профила на новите управляващи, правейки паралели с казармения ред.
"Имаме нужда от спокойствие, да. Но от казарма? Не. Категорично – бил съм цели две години в казармата. И ги знам тези, които сега ще ни управляват", коментира анализаторът.
Той подчертава, че голяма част от назначенията са свързани с бивши членове на комунистическата партия и военните среди. "Повечето назначения са на хора, които са военни или някакви милиционери. Или пък са бивши членове на БКП-БСП. Според мен това е поредната мимикрия на стогодишната партия. Партия, която на погребението си изведнъж възкръсна в зелено", допълва Николов пред БНР.
Сблъсък с медиите и нов морал
Карикатуристът прогнозира, че първата сериозна криза за новия кабинет ще дойде от отношенията с журналистите. Той очаква премиерът Румен Радев бързо да загуби търпение спрямо критичните въпроси.
"Няма да му издържат нервите. Както всеки с авторитарни наклонности, той се дразни от това, което журналистите изваждат", твърди Николов.
Той дава за пример данъчни скандали около лица, обявяващи се за "прогресисти", визирайки прехвърляне на задължения към лондонски бездомник. Според анализатора, заявката за "нов, невиждан, нечуван морал" влиза в сериозно противоречие с реалните действия на новите лица във властта.
Николов коментира и геополитическата ориентация на министър-председателя, като отбелязва неговата политическа адаптивност: "Радев, отивайки в Европа, ще бъде евроатлантик, а тук, за домашна употреба, ще бъде русофил".
Загубата на демократичната общност
В своя анализ Чавдар Николов не спестява критики и към коалицията ПП-ДБ. Според него формацията е пропиляла огромната обществена енергия от декемврийските протести.
"При тези ужасяващи, мощни, невиждани протести – от които дори Борисов се стресна – тези хора не успяха да материализират порива и негодуванието на гражданите. А всичко го материализира в броя гласоподаватели Радев", категоричен е карикатуристът. Според него лидерите на демократичната общност не са предприели нито едно сериозно действие, за да запазят и насочат протестния вот към себе си.























