Бяла подписа план за сътрудничество със словашкия град Шаля
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Българската община договори културен обмен до 2027 година
Кметът на община Бяла Димитър Славов и председателят на Общинския съвет Мариан Антонов подписаха План за сътрудничество за периода 2026–2027 година по време на официална визита в словашкия град Шаля. Това съобщават от общинската администрация във връзка с надграждането на Споразумението за приятелство и международно сътрудничество, което двете побратимени общности сключиха официално на 1 октомври 2025 година.
Културен обмен и международни фестивали
Като първа стъпка от изпълнението на новия двугодишен план, фолклорният ансамбъл „Жарава“ представи своя програма на 20 юни в рамките на традиционния Шалянски панаир. Според официалното съобщение, българските изпълнители са се представили изключително силно, като са успели да развълнуват и да вдигнат на крака местната публика.
Делегация от Словакия пристига в Русенско
Според заложените в документа договорености, сътрудничеството ще продължи с ответна визита в България в средата на лятото. Община Бяла ще посрещне официална делегация и фолклорната група „Шалан“ по време на Втория международен младежки фолклорен фестивал „Бяла 2026“, който ще се проведе в дните между 31 юли и 1 август.
Разширяване на партньорството
Работната среща между Димитър Славов и кмета на Шаля Йозеф Белицки е обхванала и обсъждането на бъдещи съвместни инициативи. Те ще бъдат насочени към развитието на културата, спорта и различни сфери на обществения живот в двете общини.
В знак на уважение към изградените връзки, гербът на община Бяла вече е официално добавен на таблото с побратимените градове в словашката община.






























