Божидар Божанов: Прокуратурата прикрива кражби на държавни имоти

0
Депутати осветлиха мащабна имотна измама с фалшиви документи във Варна
Депутати осветлиха мащабна имотна измама с фалшиви документи във Варна

Депутати осветлиха мащабна имотна измама с фалшиви документи във Варна

Организирана престъпна група завзема държавни и общински имоти във Варна чрез фалшиви нотариални актове, докато държавното обвинение опъва чадър над схемата, съобщават от БГНЕС. Разкритията бяха направени в кулоарите на парламента от съпредседателя на „Да, България“ Божидар Божанов и народния представител Стела Николова на фона на дискусиите по приемането на новия Закон за съдебната власт.

Изземване на делото

Повод за реакцията на депутатите стана журналистическо разследване, според което престъпна мрежа от лица с прякори е усвоила множество терени по Черноморието. Божидар Божанов посочи, че въпреки свършената работа от полицията, разследването умишлено е било блокирано на най-високо ниво.

„ГДБОП е разследвала ефективно, задържала е лица и на финалната права с подпис на Сарафов делото е отнето от Окръжна прокуратура – Варна и е преместено в Софийска градска прокуратура при Емилия Русинова – едно от осемте джуджета, където делото потъва и умира“, заяви Божанов. Според него случаят е емблематичен пример за това как беззаконието се толерира от институция, чието основно задължение е да го преследва.

Пробив в кадастъра и липсващи архиви

Стела Николова насочи вниманието към начина, по който измамниците се сдобиват с информация. Тя е категорична, че мащабната схема е невъзможна без вътрешно съдействие от служители, които имат достъп до специализираните бази данни.

„Каквото и да се случи с това наказателно производство, независимо дали ще има осъдени лица, или не, тази цялата схема не би могла да се случи без хора от кадастъра, които да посочат на тази престъпна група кои са тези имоти, които не са актувани като държавна или общинска собственост“, коментира Николова.

Тя допълни, че вече е подготвила списък с имотите, за които давността не е изтекла. Този списък ще бъде изпратен на Община Варна и Министерството на земеделието, които са единствените институции, способни да заведат граждански искове за връщане на земите. За някои от терените давността вече е изтекла, а върху други дори са построени нови кооперации. Депутатът акцентира върху особено фрапантен случай, засягащ 90 декара гора край Варненското езеро.

Отделно ще бъде сезирана и Нотариалната камара заради липсващия том 3 от 1944 година, за да се предотврати изповядването на сделки, базирани на документи от него.

Арести в район „Приморски“

Стела Николова коментира и вчерашната специализирана акция на ГДБОП в сградата на варненския район „Приморски“. По думите ѝ задържаните са предимно технически лица, отговарящи за процедурите по издаване на удостоверения за търпимост, като досъдебното производство по случая продължава.

Депутатите са изпратили и запитване до Софийска градска прокуратура относно развитието на иззетото през 2025 година дело, но са получили формален отговор, че заради разделението на властите прокуратурата не дължи подобна информация.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Дядо попе, жена ми беше на изповед, какво каза?

– Тайна... Само на излизане внимавай с рогата да не събориш иконите!

Нови коментари