Богомил Манчев: АЕЦ „Белене“ може да издържи удар от самолет

0
Според експерта България може да завърши атомната електроцентрала
Според експерта България може да завърши атомната електроцентрала Видео: bTV

Според експерта България може да завърши атомната електроцентрала

Проектът за изграждане на АЕЦ „Белене“ може да бъде завършен успешно при наличие на политическа воля и адекватно държавно финансиране. Това заяви енергийният експерт Богомил Манчев пред bTV, подчертавайки, че интересът на Украйна към ядреното оборудване на площадката е категорично доказателство за жизнеността и актуалността на съоръжението. Според него страната ни разполага със сериозно стратегическо предимство благодарение на вече извършените строителни дейности.

Готова площадка и сеизмична устойчивост

Експертът припомни, че след аварията във Фукушима българският проект е преминал успешно всички задължителни стрес тестове, получавайки отлична оценка за своята надеждност.

„100 процента. След като друга държава толкова настоятелно искаше да купи оборудването, за да изгради подобен проект при себе си, това означава, че проектът е жив“, посочи Манчев по повод украинския интерес.

Той допълни, че съоръжението е проектирано с изключително висок запас по отношение на земетресения – около 40 процента над нормите. По думите му централата е изчислена да издържи дори на директен удар от голям пътнически самолет.

Потенциално партньорство с Украйна

Вариантът за съвместно изграждане заедно с Украйна е оценен като добър, но изискващ солидна европейска подкрепа и широка политическа основа. Манчев предложи възможен модел, при който украинската страна да гарантира изкупуването на част от бъдещото производство на електроенергия за определен период, което значително би улеснило намирането на средства.

„Можем да го направим и сами. Но атомните централи изискват огромен финансов ресурс и държавна подкрепа“, поясни енергийният експерт.

Той беше категоричен, че развитието на площадката в Белене не бива по никакъв начин да се противопоставя на плановете за изграждане на седми и осми блок в АЕЦ „Козлодуй“, тъй като енергийната система на България се нуждае и от четирите нови мощности.

Финансовото състояние на АЕЦ „Козлодуй“

По време на разговора Манчев критикува остро политическите решения, които според него са довели до влошаване на финансовото състояние на действащата ни атомна централа. Коментарът му дойде на фона на по-ранни твърдения от бившия председател на Съвета на директорите Валентин Кашчиев, че дружеството е трябвало да тегли заем за изплащане на работни заплати.

„АЕЦ „Козлодуй“ беше обезкръвена от политиците. На централата предварително ѝ беше иззет дивидентът, а след това беше ограничена цената, на която може да продава електроенергията си. Така се стигна до ситуация, в която предприятието беше лишено от значителна част от приходите си“, обясни Манчев.
Той допълни, че текущите проверки на обществените поръчки в централата трябва да продължат, а при открити реални нарушения казусите следва да се предадат директно на компетентните контролни органи.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Лекар отива при свети Петър и му казва:

- Моля ти се, свети Петре, пусни ме в Рая!

- Какъв си бил на Земята?

- Лекар.

- Ооо, ти си бил наш човек - доставчик. Влизай!

Нови коментари